$ DOLAR → Alış: 6,73 / Satış: 6,75
€ EURO → Alış: 7,54 / Satış: 7,57

BULANCAK ÇOCUKLAR İÇİN AYAKLANDI

Bulancaklı Kadınlar Platformu ‘Çocuk istismarlarına tepki yürüyüşü’ düzenledi. Katılım olağanüstüydü. Etkinliğe Bulancak Belediye Başkanı Recep Yakar ile CHP Bulancak Belediye Başkan Adayı Necmi Sıbıç’da destek verdi…

BULANCAK ÇOCUKLAR İÇİN AYAKLANDI
  • 01.05.2019
  • 550 kez okundu
Reklam

Bulancaklı kadınların oluşturduğu platform’ Çocuk İstismarlarına Tepki Yürüyüşü’ düzenledi.
Cezaevi mevkiinden başlayan anlamlı etkinliğe, CHP İlçe Başkanlığı, kadın kolları, Saadet Partisi İlçe Başkanlığı, kadın kolları, Atatürkçü Düşünce Derneği, Bulancak Turizm ve Tanıtma Derneği, Engelliler Derneği, İYİ Parti Genel İdare Kurulu (GİK )üyesi Ünzile Yüksel, CHP Bulancak Belediye Başkan adayı Necmi Sıbıç ve yüzlerce vatandaş destek verdi.
Yürüyüş sırasında ‘ Dağ utandı, toprak utandı, insan utanmadı-çocuk istismarına hayır- çocuklar çiçektir dokunma- minik bedenlerin sesi ol- çocuklar bizim geleceğimiz geleceği karartma- çocuk anlatır sen dinle, istismarı önle- kirli ellerinizle çocuklara dokunmayın’ pankartları taşınırken, ” İstismara karşı omuz omuza”,” Çocuklara dokunma sabrımızı taşırma” gibi sloganlar atıldı.
Yürüyüşün ardından Bulancak Cumhuriyet Meydanı’ nda toplanan platform üyelerine ve vatandaşlara, Bulancak Belediye Başkanı Recep Yakar, birim müdürleri, çalışanlar ve esnaflar da destek verdi.
Burada bir konuşma yapan Bulancaklı Kadınlar Platformu Başkanı Özlem Turan,” Ülkemizde son günlerde birbiri ardına yaşanan olaylar kalplerimizde onarılması mümkün olmayan yaraların açılmasına neden oluyor. Bu trajik olaylara tanık olmak insanlığın onurunu zedeliyor” dedi. ” Şiddet ve istismar her geçen gün çok farklı biçimlerde kendini yeniden örerek karşımıza çıkıyor” vurgusu yapan Turan şöyle konuştu:” Masumiyetlerine zarar verilmiş çok sayıda çocuğun acı öyküsüyle sınırlı kalmayan şiddet ve istismar amansız ısrarını , artırarak devam ettiriyor. Daha geçtiğimiz günlerde Küçükçekmece’de 5 yaşındaki bir kız çocuğumuz ne yazıkki cani ruhlu bir sapık tarafından tecavüze uğradı. Bu vahşi davranış son yıllarda yaşadığımız onlarca belki de yüzlerce yaşanan şiddetten sadece birisidir.
Çocuklara cinsel istismarda bulunan kişiler, çoğunlukla onları şekerle kandırmaya çalışan yabancılar olmuyor. Bazen çocuğun tanıdığı, güvendiği, hatta sevdiği aile içinden ya da dışından yakınları da olabiliyor. Istismar ve şiddet kesin karşıtı kesin kararlar alınmadığından toplumumuza yayılıyor”
Konuşması sırasında, kadın hareketlerinin, dayanışmacı ve birleştirici ruhunun vermiş olduğu onurlu mücadeleler sonucu Türk Ceza Kanunu’ nun 2005 yılında yeniden düzenlendiğini hatırlatan Özlem Turan, buna rağmen istismarcılara verilen cezaların yetersizliğine işaret ederek” Fakat ne yazık ki toplumsal cinsiyet eşitsizliğini giderecek etkili ve kalıcı düzenlemeler için bir türlü adım atılamıyor. Adalet uygulamalarına yansımıyor, cinsel saldırı yada istismara maruz kalan çocuklar ve kadınlar, toplum ve adaletin uygulamaları ile yineleyici olarak yıpratılmaya ve örselenmeye devam ediyor” diye konuştu.
Turan sözlerini şöyle tamamladı:” Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün’ ün “Vatanı korumak çocukları korumakla başlar” sözünü hatırlatmak isterim.Bu insanlık dışı, vahşi ve sapık davranışları sergileyen, insanlık onurundan uzak bu yaratıkları Bulancak Kadınlar Platformu olarak şiddetle kınıyor, hak ettikleri cezaları hukuk ve adalet karşısında bir an önce almalarını diyoruz. Yetkilileri ve yasa koruyucuları da alacakları önlemlerle yıldırıcı olmaları için göreve davet ediyoruz”
Kadın Platformu üyeleri, konuşmanın ardından saat 17.00′ ye kadar meydanda oturma eylemi de gerçekleştirdi.

HABER&FOTO: NAMIK BALTAOĞLU

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ