$ DOLAR → Alış: 7,55 / Satış: 7,58
€ EURO → Alış: 8,80 / Satış: 8,83

Bu sese kulak verin!

“Engelsiz yaşam merkezi istiyoruz”

Bu sese kulak verin!
  • 16.11.2019
  • 637 kez okundu
Reklam

Giresun’da bir araya gelen engelli aileleri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a seslenerek, “Giresun’a engelsiz yaşam merkezi” istediklerini belirttiler.

Bir engelli annesi olan Rabia Akkuş ve gazeteci Fırat Akyol’un öncülüğünde başlatılan ve toplanan 2 bin 500’ün üzerindeki imza Cumhurbaşkanı Erdoğan gönderildi. Tüm hayatlarını engelli çocuklarına adayan aileler Giresun’a bir engelli merkezi kurulması için Atatürk Meydanı’nda bir araya gelerek, seslerini duyurmaya çalıştı. Engelli aileler adına bir basın açıklaması yapan Rabia Akkuş, “Bizler engelli aileleriyiz. İşimizin zor olduğunun farkındayız. Zorluklara rağmen direnmek zorundayız. Hemen hemen hepimiz “Benden sonra ne olacak” kaygısı içerisindeyiz” dedi.

Rabia Akkuş, “En azından bizler sağlığımız yerindeyken engelli bireylerimiz için ne yapabiliriz sorusundan yola çıkarak ilimizde bir engelsiz yaşam merkezinin eksikliğini düşündük. İlimizde engelli bireylerin ve ailelerinin günlük yaşamında vakit geçirecekleri eğitim kurumları dışında mekanları yoktur. Ailelerin eğitim saatleri dışında engelli çocuklarıyla gidebilecekleri engelli bireyi bırakıp kendilerine zaman ayırabileceği güvenli bir yaşam alanı bulunmamaktadır. İlimizde başlattığımız imza kampanyası ile açılmasını talep ettiğimiz engelliler için engelsiz yaşam merkezinde, bedensel gelişim, resim, müzik, oyun, eğlence odası, çok amaçlı etkinlikler salonu, okuma salonu, kafeterya gibi birçok bölümün açılmasını talep etmekteyiz. Engelli ve ailelerine önemli sosyal destek sağlayacağını düşündüğümüz bu projeye destek veren kişi ve kurumlara teşekkür ederiz” diye konuştu.

“ENGELSİZ YAŞAM MERKEZİ”NE MUTLAK İHTİYAÇ VARDIR

Gazeteci Fırat Akyol da yaptığı basın açıklamasında, engelli yaşam merkezinin aileler için önemine vurgu yaparak şunları kaydetti;

“İlimizde bulunan engellilerin yaşam kalitesini artırmak, onların sosyalleşmesini sağlamak, eğitim, spor, eğlendirici faaliyetlerde bulunmalarını sağlamak için ve ayrıca engelli bireylerimizin Annelerinin günde 3- 5 saatliğine de olsa kendilerine zaman ayırmaları, tedavilerini yaptırmaları, alış-verişe çıkmaları, arkadaş ziyareti yapmaları, biraz nefes almaları için çocuklarını devletimizin güvenilir ve şefkatli kanatları altına emanet etmek istemektedirler. Bunun içinde ilimizde “engelsiz yaşam merkezi”ne mutlak ihtiyaç vardır. “Ben tek başıma ne yapabilirim” önyargısını kıran,  engelli annesi Rabia Akkuş ve arkadaşları koordineli çalışarak zaten zor durumda olmalarına rağmen ilgili mercilere gönderilmek üzere 2100’ ün üzerinde imza toplamışlar ve sorunlarını halkımızla paylaşmışlardır. Engelli ailelerimiz Devlet büyüklerimizden sorunlarına el atılmasını bu mağduriyetlerinin bir an önce giderilmesini istemektedirler.”

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ