$ DOLAR → Alış: 7,87 / Satış: 7,90
€ EURO → Alış: 9,28 / Satış: 9,32

Bu bayrakları tanıyor musunuz?

Hüseyin Mümtaz BAYAZITOĞLU
Hüseyin Mümtaz BAYAZITOĞLU
  • 24.07.2019
  • 397 kez okundu

Memleketin turistik bir köşesinde, bir tur otobüsünden inen “yabancı” turistlerin “Kürdistan” kaşkolü/bayrağı/atkısı açarak fotoğraf çektirmelerine gösterilen tepkiye, tepki gösterilmesini anlamıyorum.

“Ne olacak” diyorlar, “Sonuçta devletlerinin bayrağı, daha tabiî ne olabilir?”

Bahse konu “bayrak”; hep söylerim, Baba Bush-Özal zamanında Irak’ın kuzeyinde, Irak’ın bütünlüğü bozularak kur(dur)ulan “Dört Parçalı Kürdistan”ın “ilk parçası” olan Kuzey Irak Kürdistanı’dır.

Şimdi sırada Suriye’nin kuzeyinde çeşitli adlar altında “İkinci parça” kurulmaya çalışılmaktadır. Üstelik bu sefer sadece Amerika değil, Rusya ve Fransa da bir şekilde oyunun içindedir.

Okuma/anlama özürlülere yüzüncü kere tekrar anlatmaya zamanım ve niyetim hiç yok, meraklısı Google’a “Dört parçalı Kürdistan/Öcalan, Baydemir, Ahmet Türk” yazarsa Irak ve Suriye’den sonraki diğer iki parçanın neresi olduğunu kolayca öğrenebilir.

Peki…

Haziran geçti, Temmuz’dayız, önümüzde Ağustos var.

Örneğin bu yıl Haziran’ın 28’inin, neyin tam 2228’inci Kuruluş Yıldönümü olduğunu hatırlayanınız oldu mu? Hiçbir yerde Mete Han’ın adını duydunuz mu?

Türk Kara Kuvvetleri bundan 100 değil, 200 değil, 1000 değil, 2000 değil tam 2228 yıl önce Büyük Hun İmparatoru Mete Han’ın tahta çıkış zamanı olan MÖ 209’da kurulmuştur.

Türk Milletine kutlu olsun.

Geldik Temmuz’a…

20 Temmuz Kıbrıs Harekâtı’nın 45’inci yılıydı. Yazılı ve görsel basında ancak “KKTC’de 20 Temmuz kutlandı” diye haber oldu. Türkiye’de cılız birkaç anma ve “kutlama” ancak son yılların modası olan “sanal âlemde” yer buldu.               “Resmî twitter” mesajlarıyla kısıtlı kaldı.

Sonra 23 Temmuz Erzurum Kongresi’nin 100’üncü yılı, Hatay’ın Türkiye’ye katılışının 80’inci yılı ve 24 Temmuz Lozan’ın 96’ıncı yılı idi…

Hatay Devlet Bayrağını, Kıbrıs Türk Bayrağını bırakınız yolları, sokakları, meydanları; gazete ve televizyonlarda “bu vesileyle” göreniniz oldu mu hiç?

Ve sonra Ağustos geliyor…

1 Ağustos, 26 Ağustos, 30 Ağustos…

Ağustos’u ayrıca, hele 30 Ağustos’u çok konuşacağız…

Haziran’lar, Temmuz’lar, Ağustos’lar bizim…

2228 yıldır bizim…

Kuzey Irak bayrağına bu hassasiyeti gösterenler, yukarıdaki iki Türk bayrağını; Hatay ve Kıbrıs Türk Devletleri Bayraklarını da aynı “duygusallıkla” tanıyorlar mı acaba?

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
New post (%TITLE%) has been published on %SITENAME%