$ DOLAR → Alış: 6,75 / Satış: 6,78
€ EURO → Alış: 7,66 / Satış: 7,69

BORSA – GRÜ İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALANDI

Birçok konuda ortak çalışma yürütülecek.

BORSA – GRÜ İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALANDI
  • 24.10.2018
  • 1.029 kez okundu
Reklam

Giresun Üniversitesi ile Giresun Ticaret Borsası arasından, ilişkileri geliştirmek ve ortak çalışmalar yürütebilmek amacıyla işbirliği protokolü imzalandı. Rektör Prof. Dr. Cevdet Coşkun ve Borsa Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar İbaş tarafından imzalanan protokol ile öğrenciler borsada staj görmeleri başta olmak üzere birçok konuda ortak çalışma yürütülebilecek. Özellikle Fındık Eksperliği Bölümü ve Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümündeki öğrencilerin Ticaret Borsasında staj yapabilmelerini, öğrenci ve akademisyenlerin borsa ile ortak laboratuvar çalışması yürütebilmelerini sağlayan bu protokol kapsamında fındık ile ilgili ortak araştırma geliştirme faaliyetleri de yürütülebilecek.

İmza töreninin ardından bir değerlendirmede bulunan Rektör Prof. Dr. Cevdet Coşkun, Üniversite olarak şehrin en önemli endüstriyel ürünü olan fındıkla ilgili bir çok çalışma yaptıklarını belirterek, bundan sonra bu çalışmaları Ticaret Borsası ile birlikte yürütmenin hem iki kuruma hem de Giresun’a büyük fayda sağlayacağını belirtti. Daha önce GRÜ bünyesinde fındıkla ilgili ulusal basına yansıyan önemli çalışmaların yapıldığını ifade eden Prof. Dr. Cevdet Coşkun; fındık kabuğundan kanser ilacı üretilmesi üzerine yapılan önemli bir araştırmanın ardından, fındık yağında, yüksek ısıya maruz kalan diğer işlenmiş gıdalarda yüksek oranda görülen “akrilamid” adlı kansorojen maddenin çok düşük miktarda olduğunu kanıtlayan başka bir çalışmanın da ortaya konulduğunu dile getirdi.

Yapılan protokol ile GRÜ öğrencilerinin pratik becerilerini arttıracağını ve sahada daha fazla çalışma imkanı bulacaklarını belirten Coşkun, aynı zamanda iki kurum çalışanlarının da ortak araştırma faaliyetleriyle önemli başarılara imza atacaklarına inandığını söyledi.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ