$ DOLAR → Alış: 6,84 / Satış: 6,86
€ EURO → Alış: 7,68 / Satış: 7,71

Borsa Başkanı Uyardı: Fındıkta büyük oyun var!

GTB Başkanı Bölük, fiyatları aşağı çekebilmek için fındık fiyatlarında oyun oynandığına dikkat çekerek, üreticilerin pazara ihtiyacı kadar fındık indirerek, emanete fındık vermeyerek, bu oyunu bozmalarını istedi.

Borsa Başkanı Uyardı: Fındıkta büyük oyun var!
  • 30.08.2019
  • 1.056 kez okundu
Reklam

Giresun Ticaret Borsası (GTB) Başkanı Hamza Bölük, “Fındık hasadının devam ettiği; ticaretinin yeni başladığı bugünlerde Giresun kalite fındık üzerinde daha öncede gördüğümüz bir oyun oynanmaktadır” uyarısında bulundu.

Bölük, yaptığı yazılı açıklamada; “Dünyada iki kalite fındık vardır: Giresun kalite ve diğerleri. Bu farkın değerini yıllardır alabilmek için mücadele ediyoruz. Ancak Türk fındığını kullanarak dünyanın markası haline gelenler pazara daha fındığın %10’u dahi inmemişken, Giresun kalite fındık alımını durdurdukları, üyelerimiz tarafından dile getirilmektedir. Hatta üyelerimizin yaptıkları satışları tek taraflı iptal ettiklerini ifade etmektedirler. Şimdi üreticiden malum firmaya mal sattım diye deposuna fındık koyan tüccar kardeşim bu ürünü kime ne kadar zararla satmak zorunda kalacak? Bu serbest piyasa koşullarının bile kabul edemeyeceği bir uygulamadır” dedi.

“Amaç Giresun kalite üzerinden fındık fiyatını baskılamak mı?” diye soran Bölük, “Geçen yıl TMO fiyat açıklayana kadar da böyle bir oyun yaşadık. Şimdi TMO fındıkta müdahale alımı yapmasına rağmen rekoltenin fazlalığından TMO, ya da piyasa mı test ediliyor? Geçen yıl TMO, fiyat açıklayana kadar 12,5 TL olan fiyat, TMO açıkladıktan hemen sonra neden 13,5 TL’ye çıkarıldı? Üç günde ne değişti?” sorularını yöneltti.

Bölük, “Şu unutulmamalıdır. Giresun fındığının sahibi Giresunlulardır. Mutlaka ürününe sahip çıkacaktır. Pazara ihtiyaçları kadar indirerek, emanete vermeyerek bu oyunu bozacaktır. Giresun kalite fındık üzerinden oyun kuranlar istediklerini yapamayacaktır. Üreticinin de, tüccarımızın da, sanayicimizin de alternatifi vardır. Konuyu kamuoyunun takdirine sunuyor, yapılmak istenen oyunu bozmak için devletimizle koordineli olarak durumu net bir şekilde ortaya koyarak gerek üreticimizin, gerekse üyelerimizin hakkını korumak adına her türlü çalışmayı yürüteceğimizin bilinmesini istiyor, tüm kesimlere bol ve bereketli kazançlar diliyorum” dedi.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ