$ DOLAR → Alış: 6,73 / Satış: 6,75
€ EURO → Alış: 7,54 / Satış: 7,57

BÖLÜK: DAHA ÖNCE AKLINIZ NEREDEYDİ

Bölük, “Giresun kalite fındığın levant çakıldak fındıklardan daha ucuza satılacak kadar fiyatının baskılanmasına, TMO piyasaya müdahale alımı yapana kadar neden göz yumdunuz?” dedi.

BÖLÜK: DAHA ÖNCE AKLINIZ NEREDEYDİ
  • 24.05.2019
  • 1.049 kez okundu
Reklam

Giresun Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Hamza Bölük Ferrero yöneticilerine tepki gösterdi. Bölük, “Giresun kalite fındığın levant çakıldak fındıklardan daha ucuza satılacak kadar fiyatının baskılanmasına, TMO piyasaya müdahale alımı yapana kadar neden göz yumdunuz?” dedi.

“Giresun Tombul Fındığı özelinde çeşitli yayın organlarındaki açıklamaları memnuniyetle izlemiş bulunmaktayız. Giresun Kalite Fındığın Dünya’nın en kaliteli ve aroması en lezzetli fındığı olduğu bir hakikattir. Hakikatin ifadesini kim yapıyorsa yapsın ayakta alkışlamak ve bu fındığı üretenlere daha fazla gelir elde etmeleri üzerine çalışma yapanları da takdir etmememiz mümkün değildir. Giresun kalite fındığın; dünyanın çeşitli bölgelerinde deneme bahçeleri yapılmış, aynı kalitede ürün yetiştirilmeye çalışılmış, olmamış, olamamıştır. Allah vergisi bu nimet bu topraklarda vücut bulmuş ve bundan sonra da yine Allah’ın izniyle bu topraklarda vücut bulmaya devam edecektir” diyen Bölük, yazılı basın açıklamasında bulunarak, “Yapılan çalışmaları takdir etmekle beraber bugün Giresun kalite fındığın bu gerçeklerini ifade edenlere şunları sormak istiyorum: 2018 Mahsulü fındığın pazara yoğun olarak indiği Eylül ve Ekim aylarında Giresun Kalite fındığa neden özel bir ürün olmasına rağmen fiyat deklare etmediniz? Bu dönem içerisinde Giresun kalite fındığın levant çakıldak fındıklardan daha ucuza satılacak kadar fiyatının baskılanmasına, TMO piyasaya müdahale alımı yapana kadar neden göz yumdunuz?” şeklinde konuştu.

Bölük açıklamasında şunlara yer verdi; “Yapılan deklarasyonu önemsiyor olmakla beraber bu bölgede sürdürülebilir bir fındık tarımının devam ettirilebilmesi, çiftçi yaşının yaşlı sınıftan gençlere dönüşümünün sağlanması ve yeniden genç çiftçilerin köye dönüşünü sağlayarak bir mekanizmanın kurulması için çeşitli platformlarda görüşlerimizi tüm devlet yetkilileri ile paylaşıyoruz. Buradan da bunun sistemini kurmak için tüm alıcıların da fındığın kıymetlendirilmesi ve kendi ticaretlerini devam ettirebilmeleri ve tedarikte bir değer zincirini kurabilmeleri için fındıkta fiyat politikalarını samimi belirlemeleri gerektiğini ifade etmek istiyoruz. Fındıkta bazen en ucuz fiyata ürünü alayım dersin, yarın bu yaptığınız hamle sizlere döner dolaşır piyasada ürün bulamayacak duruma getirebilir ne bir üretici ne de fındık bahçesi bulabilirsiniz gerçeğini herkese hatırlatmak istiyorum. Bu gerçekleri hepimiz hatırlayarak ona göre Türk Fındık Sektörünü şekillendirmeliyiz diyorum. Ben inanıyorum ki Giresun kalite fındığa fark eden bir değer verilsin hem üretim artar hem kalite artar, hem de üretici fındıkta artık bir gelecek arıyor duruma gelir.”

Bölük şöyle devam etti; “Bu vesile ile tekraren söylüyorum ki Giresun kalite fındığın sahibi vardır, olmaya da devam edecektir. Biz bu kaliteyi değerli kılmak, korumak ve hak ettiği değeri bulabilmesi için her türlü girişimde kararlıyız. Bu çalışma dönemimizde de bunu değerli kılacak çalışmaları çok yakın zamanda faaliyete sokmayı ve Giresun kalite fındığın emekçileri olan başta üreticilerimiz olmak üzere camiamıza değer katmasına var gücümüzle çalışacağımızı da ifade ederek önümüzdeki yaklaşan fındık sezonunun sektörün tüm paydaşlarına hayırlar ve bereketler getirmesini diliyor, Giresun fındığı için bu güzel açıklamalarda bulunanların politikalarını hep birlikte göreceğimizi ve takipçisi olacağımızın da bilinmesini ifade ediyorum.”

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ