giresun üniversitesi Giresun University kerasus giresun gazete giresungazete giresun gazete giresun gazete net Giresun ışık Giresun Işık Gazete Gazete Işık gazetecilik giresun yerel haberler giresunhaber Giresun haber giresun yerel haberler giresun yerel gazete giresunsondakika giresun sondakika kazaolay sondakika giresun giresun belediyesi çotanak yeşilbeyaz giresunspor fotoğraf fotoğrafçılık piraziz bulancak dereli keşap espiye yağlıdere şebinkarahisar tirebolu alucra espiye bulancak camoluk şebinkarahisar tirebolu alucra espiye bulancak keşap
DOLAR
8,5492
EURO
10,0853
ALTIN
495,52
BIST
1.352
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Giresun
Gök Gürültülü
29°C
Giresun
29°C
Gök Gürültülü
Pazartesi Gök Gürültülü
29°C
Salı Gök Gürültülü
30°C
Çarşamba Gök Gürültülü
29°C
Perşembe Gök Gürültülü
31°C

BM’den Giresun’da etkinlik

Giresun’da Yöresel Ürünler, Gastronomi, Kültür ve Kooperatifçilik Çalıştayı yapıldı…

BM’den Giresun’da etkinlik

Bahçeşehir Üniversitesi (BAU) – Birleşmiş Milletler Tarım ve Gıda Örgütü (FAO) Türkiye Yöresel Ürünler, Gastronomi ve Kooperatifçilik Kadın ve Kooperatifçilik Eğitimleri Çalıştayına Piraziz’de yapıldı.

BAU ve FAO Türkiye tarafından, Giresun ili Piraziz ilçesi Şeyhli Mahallesi, Hocaoğlu Küme Evleri’nde düzenlenen etkinlikler; Ülkemizin her bölgesinde eğitimde fırsat eşitliği sağlamak ve kalkındırma yaratmak amacıyla başlatılan iş birliği kapsamında, gençler ve kadınların tarımdaki rolü ve kooperatifçilik konularında, Yöresel Ürünler, Gastronomi ve Kooperatifçilik temasıyla, konuyla ilgili eğitim ve çalıştaylardan oluşuyor.

Düzenlenecek olan etkinliklerle, yöresel tarım ürünlerinin ülkemizin kalkınmasına maksimum fayda ile dahil edilmesi, sürdürülebilir kalkınmaya katkıda bulunulması, tarımda yeniliklerin ve inovasyonun aile işletmelerine de ulaştırılması hedeflenmektedir.

Etkinlik aracılığıyla kadınların, gençlerin ve öğrencilerin tarımla daha fazla ilgilenmesi ve kooperatifleşme konusunda bilgi sahibi olmaları, akıllı tarım uygulamaları, dijital tarım ve sürdürülebilir gıda sistemleri ile ilgili teknolojilerin süreçlere aktif olarak dahil edilmesi amaçlanmaktadır.

Bahçeşehir Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Enver Yücel’in ev sahipliği yaptığı etkinliğe; Vali Enver Ünlü, eski Devlet Bakanı Dr.Burhan Kara, Giresun Milletvekilleri Cemal Öztürk ve Av.Kadir Aydın, Ordu Valisi Tuncay Sonel, eski Adana Milletvekili Mehmet Ali Bilici, Giresun Belediye Başkanı Av. Aytekin Şenlikoğlu, Bahçeşehir Üniversitesi Rektörü Şirin Karadeniz, Vali Yardımcısı Mehmet Fikret Çavuş ve çok sayıda davetli katıldı.

Açılışta bir konuşma yapan Vali Ünlü, konuşmasına; Giresun’da Yöresel Ürünler, Gastronomi ve Kooperatifçilik Kadın ve Kooperatifçilik Eğitimleri Çalıştayı’nı düzenleyen Bahçeşehir Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Enver Yücel’e böyle bir organizasyona ev sahipliği yapması ve eğitime verdiği destekleri nedeniyle teşekkür ederek başladı.

Vali Ünlü, konuşmasının devamında yöresel ürünler, kooperatifçilik ve coğrafi işaretli ürünler konusu başta olmak üzere bir çok konuda katılımcılara yapılan çalışmalar hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

YÜCEL: HEDEFİMİZ BÖLGENİN GASTRONOMİSİNİ ULUSLARARASI ARENAYA AÇABİLMEKTİR

Düzenlenen çalıştayla ilgili açıklamalarda bulunan BM Danışma Kurulu Üyesi Enver Yücel, geleceğin tarımına yön verecek bir alan kurulduğunu ifade ederek, “Bahçeşehir Üniversitesi olarak Birleşmiş Milletler Tarım Örgütüyle birlikte Giresun’un Piraziz ilçesinde havalimanımıza 2 kilometre mesafede bir alan kuruyoruz. Bu alan geleceğin tarımına yön verebilecek, akıllı tarımı uygulamak adına bir merkez. Amacımız, Karadeniz’in endemik bitkilerini ortaya çıkarabilmek ve bunlarla ilgili de yörenin yemeklerini tattırabilmek ve bu bölgenin gastronomisini uluslararası arenaya açabilmektir. İnsanlarımıza eğer bununla ilgili bir çalışma ve eğitim verebilirsek onun için özellikle en önce kadınların istihdamında önemli roller oynayacağını umuyorum. O açıdan da buradaki kooperatifçiliği geçiştirebilmek, onlara eğitim vermek ve yön verebilmek anlamında Birleşmiş Milletlerle birlikte FAO ile birlikte böyle bir etkinlik yapacağız, eğitimler vereceğiz. Uygulama alanlarımız olacak ve uluslararası piyasalara elde ürettikleri ürünlerin nasıl erişmesiyle ilgili de yine kendilerini örnek yapacağız. Amacımız bu topraklarda yetişen bu değerli bitkileri tarımda, gelişimde ve ilaçta nasıl kullanılabileceğini üniversitemizin uygulama alanında göstermiş olacağız” bilgisini verdi.

VALİ ÜNLÜ “COĞRAFI İŞARETLİ ÜRÜNLER KONUSUNDA OLDUKÇA GÜZEL ÇALIŞMALARA IMZA ATILDI”

Vali Ünlü “Ülkemiz, özellikle de bölgemiz, yöresel ürün çeşitliliği bakımından oldukça zengin bir kültüre sahiptir. Bunda bölgemizin zengin bitki örtüsü, iklim özellikleri, tüketim alışkanlıkları ve coğrafi özellikleri gibi birçok neden etkili olmaktadır. Fakat bu kadar çok çeşitli ürüne sahip olmamıza rağmen bu ürünlerin pazarlaması etkili bir şekilde yapılamamaktadır. Son yıllarda tüketicilerin güvenilir yöresel ürünlere karşı ilgisi oldukça artmaya başlamıştır. Bu nedenle ilimizde de, yöresel ürünlerin ulusal ve uluslararası düzeyde tanıtımı, işlenmesi ve pazarlanması konusundaki inovatif çalışmalara hız verilmiştir.

Dünyada pek çok yerel ürün coğrafi adı ile tanınmaktadır. Ülkemiz özellikle de bölgemizin bu konuda çok şanslı olduğunu düşünüyorum. Gerek doğasıyla gerek kültürel zenginliği ile dünyada eşi benzeri olmayan bir ürün çeşitliliğine sahiptir.

İlimizde, yöresel ürünleri hak ettikleri değere kavuşturabilmek amacıyla   “Coğrafi İşaretli Ürünler”  konusunda oldukça güzel çalışmalara imza atılmıştır. Bu kapsamda; Çamoluk Şeker Kuru Fasulyesi, Alucra Oğlak Kebabı, Görele Dondurması, Çavuşlu Ekmeği, Piraziz Elması, Tamzara Dokuması, Giresun Tombul, Sivri ve Kalınkara Fındığı ile Giresun Fındık Ezmesi olmak üzere toplam 10 ürüne Coğrafi İşaret alınmıştır.

Şebinkarahisar Kara Dutu, Giresun Simidi, Giresun Fındık Ezmeli Kadayıf Tatlısı ve Isırgan Otu için gerekli hazırlıklar tamamlanarak, Türk Patent ve Marka Kurumuna başvurular yapılmıştır ve değerlendirme aşamasındadır. En kısa zamanda bu ürünlere de Coğrafi İşaret alınması için gerekli çalışmaları tamamlayacağız.

Ayrıca Tirebolu Çayı, Giresun Taflanı, Bulancak Mayıs Helvası, Giresun Kokulu Üzümü, Çamoluk Siyez Buğdayı ve Görele Peynirli Pidesi de planlama kapsamına alınmış ve Türk Patent ve Marka Kurumuna başvuru aşamasındadır. Bu çalışmalar neticesinde İlimizdeki Coğrafi İşaretli ürün sayısını 20’ye ulaştırmayı hedeflemekteyiz.

Coğrafi işaretler yerel ürünlere ayırt edici nitelikler kazandırmakta, bu sayede yerel ürünlerin katma değeri artmakta, ürünlerin orijinalliği tescillenmekte, üreticiler rekabet üstünlüğüne kavuşmakta ve böylece yerel ekonomiler kalkınmaktadır. Yürütülen tüm bu çalışmalar yöresel ürünlerimizi marka haline getirerek ilimizin ekonomisine ve istihdamına değer yaratmaktadır.

“KOOPERATİFLER İLİMİZ VE ÜLKEMİZ ADINA ÇOK ÖNEM ARZ EDEN VE DESTEKLENMESİ GEREKEN KURULUŞLARDIR”

Emek ve ürünün gerçek değerinin korunması ve üretici zararlarının önlemesi, yeterli derecede ekonomik güce sahip olmayan vatandaşlarımızın geçimlerine ve ihtiyaçlarına yardım, dayanışma amacıyla Kooperatifçilik gibi mükemmel bir dayanışma kuruluşunu çok önemsiyoruz.

Ayrıca yerel üreticilerin ürünlerinden gurur duyması ürünlerini işleyerek katma değer oluşturmalarına yardımcı olur. Kendi çıkarlarını hesaba katmadan başkaları lehine karşılıklı olarak çaba harcanmasına hizmet eder. Bu özellikleriyle kooperatifler insani ve ahlaki kuruluşlardır. Kooperatifleşmeyle israf önlenir. Fiyatların aşırı derecede yükselmesine kooperatifler engel olur. Bu suretle tüketicinin korunmasına da hizmet edilmiş olunur.

Bu bağlamda kooperatifler İlimiz ve Ülkemiz adına çok önem arz eden ve desteklenmesi gereken kuruluşların başında gelmektedir. İlimizde 74 Tarımsal Kalkınma Kooperatifi, 4 Islah Amaçlı Yetiştirici Birliği, 19  Su Ürünleri Kooperatifi, 1  Sulama Kooperatifi, 11 Tarımsal Üretici Birliği, 6 Kadın Kooperatifi, 15  Ziraat Odası ve 18  Tarım Kredi Kooperatifi bulunmaktadır.

“KADINLAR GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE ÜRETİMİN HER AŞAMASINDA YER ALMIŞLARDIR”

Ülkelerin kalkınmasında eğitimli insan gücünün istihdam edilmesi önem taşımaktadır. Çünkü eğitimli bireylerin verimliliklerinin daha yüksek olduğu bilinmektedir. Kadınlar geçmişten günümüze üretimin her aşamasında yer almışlardır. Gerek aile içerisinde gerekse ülke ekonomisine katkı sağlamaya çalışan kadınlar işgücü piyasasında etkin konumda olabilmek için oldukça zorlu koşullardan geçmiş ve mücadele etmişlerdir. Başarılı her işin mutfağında kadınlar vardır.

Bu kapsamda toplumun yarısını oluşturan kadının ülke kalkınmasına olan katkısı, kadının eğitim sürecine ve istihdama daha fazla katılmasına bağlıdır. Ayrıca bölgenin son on yıldır geçirdiği hızlı dönüşümün sosyo-kültürel ve ekonomik yansımaları en çok çay, fındık ve tütün tarlalarında ücretsiz aile işçileri olan ve kendilerinden çok çocukları ve ailelerinin hayatları için çalışan Doğu Karadeniz Kadını bölgemizin zorlu coğrafyasında yüklendiği bu yükü halen sırtında taşımaktadır. Kadınlar geçmişten günümüze üretimin her aşamasında yer almışlardır. Son yıllarda özellikle kadınların mesleki eğitimine önem veren ülkemizin daha hızlı kalkınması amacıyla çeşitli sektörlerde umut verici bir ivme yakalamıştır.

“TURİSTİK ÇEKİCİLİĞİ BAKIMINDAN AVANTAJLI BİR BÖLGEDE BULUNUYORUZ.”

Turistik çekiciliği bakımından avantajlı bir bölgede bulunuyoruz. Böylesine yüksek biyoçeşitliliği bünyesinde barındıran ilimizin tarihi dokusu yanında ne yazık ki gastronomi tanıtımı açısından hak ettiği seviyeye ulaşamadığını görmekteyiz.

Gastronomi turizmi; bölgemize özgü yemeklerin sunulması,  kültürel kimliğin ve mirasın yansıtılmasında, ayrıca turizm açısından yeni destinasyon alanları için etkili bir araçtır. Gastronomi turizmi ile turistlere bölgemizin kültürünü ve geçmişini yaşama olanağı sağlamak ve yeni bir yiyecek ve içecek deneyimi yaşatmak için seyahat boyutuyla alışkanlık kazandırmak, amacıyla çeşitli etkinlikler yapmaktayız.   ilimizde yürütülen bu çalışmaların önümüzdeki süreçte de takipçisi olacağız.

Tüm Coğrafi İşaretli ürünler özelinde ve kazandırılması planlanan ürünlerimizle ilimizin potansiyel turizm çeşitliliğinin artırılması,  yöresel mutfağının tanıtılmasına, kadın ve gençlerimize bir ışık  olacak bu çalıştayın düzenlenmesinde başta Bahçeşehir Üniveristesi Mütevelli Heyeti Başkanı Sn. Enver Yücel bey ile çok kıymetli hocalarımıza ve siz değerli katılımcılara şükranlarımı sunuyor, çalıştayın farkındalık oluşturarak kadınlarımız başta olmak üzere gençlerimiz için bir fırsat aracı olmasını temenni ediyor, hepinizi saygıyla selâmlıyorum” diye konuştu.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.