$ DOLAR → Alış: 7,87 / Satış: 7,90
€ EURO → Alış: 9,25 / Satış: 9,28

BARO İŞİN PEŞİNİ BIRAKMIYOR

BARO İŞİN PEŞİNİ BIRAKMIYOR
  • 06.04.2019
  • 660 kez okundu
Reklam

5 Nisan Avukatlar Günü Giresun’da da törenlerle kutlandı.

Giresun Valiliği önündeki Atatürk Anıtı önünde gerçekleştirilen törene Giresun Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahim Alan, Adalet Komisyonu Başkanı Hüseyin Büyükavcı, İl Emniyet Müdür Vekili Ali İhsan Sağlam, hakim ve savcılar ile avukatlar katıldı.

Atatürk Anıtı önüne gerçekleştirilen tören çelenk konulması akabinde saygı duruşu ve istiklal İstiklal Marşının okunması ile başladı.

Törende konuşan Giresun Barosu Başkanı Soner Karademir, “Savunma mesleğinin temsilcileri olan biz avukatlar ve örgütümüz olan barolar da savunma görevini en iyi şekilde yapabilmek ve  bağımsız savunmanın gücünü arttırmak için günlük siyasi kavram ve hedeflerden, kamplaşmalardan uzaklaşarak hukukun üstün değerleri etrafında birleşmeliyiz. Evrensel hukuk ilkeleri, hukukun üstünlüğü ve adalet  bizler için yegane hedeftir” dedi.

Karademir şunlara yer verdi; “Bizi sadece bir meslek odası olarak gören anlayışı ve sonuçlarını hiçbir şekilde kabul etmiyor ve reddediyoruz. Bu anlayış Barolara siyaset, rant, maddiyat ve koltuk beklentileri getirecektir. Bu durum, baroları konuşması gereken yerlerde susan, susması gereken konularda ise konuşan barolar haline sokacaktır.

Bununla birlikte yakın zamanda ilimizde Bu bağlamda küçük bir yavrumuzun hayatının söz konusu olduğu ve ilk günden itibaren titizlikle takip ettiğimiz bir soruşturmayı sosyal medya hesaplarından tartışarak olası şüphelilere fayda sağlamak niyetimiz olmadığı gibi; bir yargılama faaliyetini ve bu faaliyeti yapan hakim savcılarımızı bir sosyal medya ağı üzerinden değerlendirilemeyecek kadar da değerli olduklarını; işlenen bir suç karşısında sorumlulukları olanların düşünceleri, mevki ve makamları, sıfatları her ne olursa olsun yasalar önünde gereken karşılığı bulmaları için konunun ilk günden itibaren takipçisi olduğumuzu ve bundan sonra da sonuna kadar olacağımızı yineliyoruz. Yargı erkinin kurumu olan baroların da bir hukuk kurumu gibi yönetilmesi gerektiğine inanıyoruz.

Ayrıca biliyoruz ki  Hukuk devleti olmayı tam olarak tamamlayamamış, demokrasi geleneği ve kültürü eksik olan, insan hakları alanında geri olan ülkelerde hukukçu ve birer insan hakları savunucuları olarak avukatların işi herkesten ve herşeyden daha zor olacaktır. Yine duruşma salonu bulmakta zorlanan Hâkim ve Savcıların önünde dosyaların yığıldığı, örgütlenme haklarının olmadığı, buna karşılık emeklerinin gerçek karşılığının alınmadığı, adliyelerin bina ve personel sayısının eksik olduğu bir Adalet sisteminde mevzuatınız ne kadar ileri olursa olsun Adalette gecikmeler olacaktır.”

“SALDIRIYA UĞRAYAN AVUKAT SAYISI ARTTI”

Görevlerini yaparken saldırıya uğrayan avukatların sayısının her geçen gün arttığını, saldırılar sonucu hayatını kaybedenlerin çoğaldığını belirten Karademir, “Kamu kurum ve kuruluşları Meslektaşlarımıza belge ve bilgiye ulaşmada ciddi zorluklar çıkarmaktadır.  Günümüz ihtiyaçlarına uygun çağdaş bir avukatlık kanunun çıkarılması  yıllardan beri dile getirilmektedir. Avukatlık Akademisinin kurulması, uzman avukatlık, tüm tüzel kişilerin yargı mercilerinde Avukatla temsili zorunluluğu, sözleşmeli avukat bulundurma zorunluluğu kapsamının genişletilmesi, mesleki sorumluluk sigortasının zorunlu hale getirilmesi  gibi önemli düzenlemelere ihtiyaç bulunmaktadır” ifadelerine yer verdi.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
New post (%TITLE%) has been published on %SITENAME%