giresun üniversitesi Giresun University kerasus giresun gazete giresungazete giresun gazete giresun gazete net Giresun ışık Giresun Işık Gazete Gazete Işık gazetecilik giresun yerel haberler giresunhaber Giresun haber giresun yerel haberler giresun yerel gazete giresunsondakika giresun sondakika kazaolay sondakika giresun giresun belediyesi çotanak yeşilbeyaz giresunspor fotoğraf fotoğrafçılık piraziz bulancak dereli keşap espiye yağlıdere şebinkarahisar tirebolu alucra espiye bulancak camoluk şebinkarahisar tirebolu alucra espiye bulancak keşap
DOLAR
7,5345
EURO
8,9835
ALTIN
411,42
BIST
1.542
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Giresun
Yağışlı
8°C
Giresun
8°C
Yağışlı
Pazartesi Yağışlı
9°C
Salı Az Bulutlu
11°C
Çarşamba Parçalı Bulutlu
13°C
Perşembe Yağışlı
10°C

Çınar ÇETİNKAYA

1952 yılında Tirebolu Çarşı Mahallesinde dünyaya gelmiştir. İlkokulu Sakarya İlkokulunda bitirdikten sonra Orta 1’i Tirebolu Ortaokulunda öğrenim görmüştür. Ailesinin 1964 yılında göç ettiği İstanbul’da Orta Okulu Karagümrük Orta Okulunda (Ahmet Rasim O.O), liseyi Fatih, Pertevniyal Lisesinde bitirmiştir. 1972 yılında girdiği İDMMA Vatan Mühendislik Yüksek Okulu Elektrik Bölümünü (şimdiki Yıldız Üniversitesi) öğrenci olayları nedeniyle ancak 1978 yılında tamamlayabilmiştir. Mezuniyet tarihi itibarıyla kendi kurduğu firmalarla elektrik taahhüt sektöründe bilfiil serbest çalışmıştır. 1970 yılından itibaren Halkoyunları konusunda oyunculuk, eğitmenlik, araştırmacılık ve yöneticilik yapmış ve Bakırköy Halkevi ile yurtiçi ve Yurtdışında birçok festivallere katılmıştır. 1975 ayrıldığı BHE den sonra K.Çekmeçe’de kurucusu olduğu HOYMER’de (Halk Oyunları Merkezi) çalışmalarına devam etmiştir. Halen BEFAD’ da (Bakırköy Ezgi Folklor Araştırma Derneği) Nostalji Halk Oyunları gurubunda çalışmalarına oyuncu olarak devam etmektedir. Tirebolu ile ilgili faaliyetleri arasında TİRDEF (Tirebolu Dernekleri Federasyonu) Kurucu Başkanlığı, Tirebolu İletişim Fakültesi Yaptırma Komitesi Başkan Yardımcılığı ve GİSFED (Giresun Sivil Dernekler Federasyonu) Tirebolu Demiryolu Yaptırma Komisyonu Başkanlığı görevleri vardır. Birçok dergi ve web sitelerinde siyasi konular ve Tirebolu ile ilgili konular üzerine makaleler yazmaktadır. En büyük hobisi de Doğa Fotoğrafçılığı yapmaktır. Bu konuda Türkiye den çok zengin bir fotoğraf arşivine sahiptir. Evli olup, Elektrik-Elektronik Mühendisi olan Bahar ve İşletmeci olan H. Bahadır adlarında 2 çocuğu vardır.

BANDIRMA VAPURUNDAN ATLAYANLAR

24.10.2018
0
A+
A-

Mustafa Kemal Atatürk, Anadolu’yu emperyalist işgalcilerden kurtarmak için bir avuç vatansever arkadaşlarıyla beraber Bandırma vapuruna binip Samsun’a doğru sonu meçhul bir yola çıkmıştı ya..

 

Sonra ne olmuştu?

 

Bandırma vapuru yolcuları, gönüllerinde olan azim, gayret, vatan sevgisi, sabır ve cesaret donanımları ile bu yolda büyük mücadelelere imza atmışlar ve sonunda Anadolu, işgalci ve işbirlikçi hain ayrılıkçı güçlerden temizlenerek Türkiye Cumhuriyeti devletini kurmuşlardı…

 

Atatürk’ün “Ey Türk gençliği” hitabesinde ki değindiği ve gençlere işaret etiği, ülkede olabilmesi muhtemel olan bazı kötü hususlar, yıllar sonra iktidarda ki hükümet tarafından ülkemizde gerçekleştirilmeye başlanılmış, Türkiye Cumhuriyeti değerlerine sinsice müdahale edilmiş, hatta vatanın bölünmez bütünlüğüne kast eden hain bölücülerin yaptıkları eylemlere “açılım” ismi altında göz yumulmuş, irticai faaliyetler başlanılmış, din tacirliği ön plana çıkmış, çağdaş eğitimden vazgeçilerek dini eğitimlere önem verilmiştir.

 

İyi bir Atatürkçü ve vatansever olarak bu durumlarla mücadele edebilmek için, kendi donanımlarımıza güvenerek, elimizden geldiği kadarıyla Atatürk’ün başlattığı devrimleri tamamlamak üzere, canımızı bu yola koyarak meydanlara inmeye karar vermiştik.

 

İşte bu konunun devamında olanlar:

 

Fiili mücadeleye başlamak, bu mücadelede yanımızda yer alacak cengâverler bulabilmek için meydanlarda dolaşırken birden karşımıza iktidar muhalifi Milliyetçi, Halkçı, Devrimci vatanseverlerle rastlaşıyoruz..

 

Hepsi de bu din taciri, ABD uşağı iktidardan kurtulmak için meydanlara inmiş korkusuz Atatürkçü cengâverler…

 

Bizler, heyecanlı olarak birlikte yeni stratejiler, mücadele planları üzerine kafa yorarken birden karşımıza bir gemi kaptanı çıkıyor, başlıyor konuşmaya..

 

“Mustafa Kemal bu Cumhuriyeti bir avuç vatan sevdalıları ile birlikte kurmuştur. Haydi, hep birlikte bu vatanı yeniden Atatürk yolunda inşa etmek üzere Bandırma vapuruna binelim… Samsuna yeniden çıkıp, Atatürk meşalesini yeniden Anadolu’ya yayalım.. Bu ABD taşeronları, Atatürk düşmanı dincilere derslerini verelim!

 

Ve bu etkileyici konuşmadan sonra kutsal Samsun yolu için hep birlikte atlıyoruz Bandırma vapuruna ve büyük bir heyecanla yola çıkıyoruz..

 

Yola çıkıyoruz ama denizin durumu bana biraz garip geliyor.

 

Başlıyorum konuşmaya..

 

“Yav arkadaşlar ben Karadenizliyim, bu deniz pek Karadeniz’e benzemiyor, biz hangi denize açıldık?”

 

Çok ısrarlı ve iddialı konuşmaya devam edince önce tepkime gülen cengaverler yavaş yavaş yolculuktan şüphelenmeye başlıyorlar..

 

Ve çıkıyoruz kaptana, “Yav kaptan bizi nereye götürüyorsun, bu yol Samsun yolu mudur, deniz Karadeniz’e pek benzemiyor da, acaba yolunu mu kaybettin?”

 

Kaptan sinsice gülüyor..

 

“Artık ben gemiyi nereye yanaştırırsam orada ineceksiniz. Bu gemide benim dediğim olur, susun ve oturun, yoksa sizi denize attırırım, köpek balıklarına yem ederim…”

“Gayen nedir Kaptan, bizi nereye götürüyorsun?”

Cevap hazır: “Samsuna değil tabii ki.. Sizi kimlere teslim edersem onlara biat edeceksiniz..”

 

Biz vatan için ne ideallerle yola çıktık, kaptan bizleri nerelere, kimlere götürüyor, belli değil..

 

Ve arkadaşlarla birlikte hep beraber deniz atlayarak nereye gittiği meçhul Bandırma denilen vapuru terk etmeye karar veriyoruz.

 

Denize atlıyor, yüzüyor, yüzüyor ve sonunda bir sahile çıkıyoruz..

 

İlk rastladığımız kişiye soruyoruz

 

Kardeşim burası neresidir?

 

Cevap şok edici. “Burası Tayyipistan ülkesi, padişahımız Tayyip..

 

Şaşırıyoruz “ Türkiye, Cumhuriyet, vatan, millet ne oldu?”

 

“Tayyipgiller ülkede rejim değiştirdi. Artık her şey Tayyipden sorulur…”

 

!!!!!

 

Ve arkadaşlarla birlikte başlıyoruz yürümeye..

 

Bir meydan bulup burada mücadeleye yeniden başlamaya karar veriyoruz..

 

Birden kendimizi Bandırma denilen vapura bindiğimiz meydanda buluyoruz…

 

Heyecanlı, hırslı, vatanı için mücadeleye hazır, ellerinde Türk ve Atatürk bayraklı gene Milliyetçi, Devrimci, Halkçı kişiler meydanda toplanmış Atatürk yolunda mücadeleye başlamak için and içiyorlar..

 

Birden ortaya bizi Samsuna gidiyoruz diye gemiye dolduran kaptan ortaya çıkıyor ve başlıyor heyecanlı, etkileyici nutuk atmaya:

 

“Mustafa Kemal bu Cumhuriyeti bir avuç vatan sevdalıları ile birlikte kurmuştur. Haydi, hep birlikte bu vatanı yeniden Atatürk yolunda inşa etmek üzere Bandırma vapuruna binelim… Samsuna yeniden çıkıp, Atatürk meşalesini yeniden Anadolu’ya yayalım.. Bu ABD taşeronları, Atatürk düşmanı dincilere gerekli derslerini verelim!

 

Ve o kadar “durun, gitmeyin, yapmayın” dememize rağmen savaşa hazır genç cengaverler heyecanlı Nutuk’a kanarak –bizim gibi- Samsuna çıkmak umuduyla  Bandırma zannettikleri gemiyi doldurmaya başlıyorlar..

 

Ve sonunda onlar kandırılmış olarak yeni bir maceraya doğru yola çıkarken biz Milliyetçiler, Devrimciler, Halkçılar dıldıbız sahipsiz olarak ortada kalıyoruz.

 

Ve inanın bu ülkede bizim gibilerin elinden tutacak gerçek manada iyi bir vatansever lider yok!

 

“Bindik bir alamete, gidiyoruz kıyamete”

Yazarın Diğer Yazıları
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.