$ DOLAR → Alış: 7,75 / Satış: 7,78
€ EURO → Alış: 9,02 / Satış: 9,06

Balıkçılara dualarla ‘Rastgele’ dediler…

Vali Sarıfakıoğulları, Giresun il genelinde 540 ruhsatlı balıkçı teknesinde 4 bin 500 kişinin balıkçılıkla uğraştığını kaydetti.

Balıkçılara dualarla ‘Rastgele’ dediler…
  • 02.09.2019
  • 850 kez okundu
Reklam

Vali Sarıfakıoğulları, 01 Eylül Pazar günü başlayan denizlerde yeni avlanma sezonu dolayısıyla balıkçı barınağındaki balıkçıları ziyaret ederek, tekneleriyle denize açılan balıkçılarla ‘rastgele’ dedi.

Denizlerde avlanma sezonunun açılışını; Belediye Başkanı Av.Aytekin Şenlikoğlu, İl Emniyet Müdürü Fahri Aktaş, İl Müftüsü Muhittin Oral, Tarım ve Orman İl Müdürü Dr.Muhammet Angın ve balıkçılarla birlikte yapan Vali Sarıfakıoğullar “Denizlerimizde yeni avlanma sezonu 1 Eylül itibariyle başlamıştır. Öncelikle balıkçılarımız için bereketli bir sezon geçirmesini dileyerek ‘Vira Bismillah’ diyorum.

Balık ve diğer su ürünleri, başta çocuklar olmak üzere insan beslenmesi açısından son derece önemli ve vazgeçilmez bir besin kaynağıdır. Ülkemizde balık istihsalinin yüzde 78’i Karadeniz’den sağlanmakta olup, bu oranın yüzde 65’ini Doğu Karadeniz teşkil etmekte, bunun içinde de Giresun ilinin payı yaklaşık yüzde 20 gibi önemli bir orana ulaşmaktadır” diyerek ilimizde geçen yıl denizlerden avcılık yoluyla balık istihsalinin 7 bin 700 ton olduğunu, içsularda da yılda 200 ton yetiştiricilik yoluyla alabalık elde edildiğini, bunların yanı sıra son üç yıl içerisinde içsularda balıklandırma çalışması kapsamında Enstitüler de üretilen 80 bin sazan yavrusunun göletlere bırakıldığı bilgisini aktardı.

İlimizde yaklaşık 4 bin 500 kişinin balıkçılıkla uğraştığını, 24 adet balıkçı barınağı ve çekek yeri bulunduğunu, denizlerde faaliyet gösteren 540 adet ruhsatlı balıkçı gemisi bulunduğu bilgisi veren Vali Sarıfakıoğulları, 12 metre üzeri 18 adet balıkçı gemisine BAGİS (Balıkçı Gemilerini İzleme Sistemi) takıldığını, hız, rota, istihsal bölgesi, avcılık türü, konum ve zaman gibi seyir bilgilerinin GSM ve uydu sistemi vasıtasıyla Bakanlıkta ve İl Müdürlüklerinde görevli teknik elemanlar vasıtasıyla takip edildiğini söyleyerek, İlimizde geçtiğimiz yıl geleneksel kıyı balıkçılığı ve su ürünlerine 323 bin 22  lira destek verildiğine açıkladı.

İl Müftüsü Muhittin Oral’ın yaptığı duaya hep birlikte amin denilerek 2019-2020 av sezonu resmen açılırken, Tarım ve Orman Müftülüğü tarafından da yeni sezonla ilgili bazı uyarılarda bulunuldu.

Yeni avlanma sezonunun başlaması nedeniyle su ürünleri istihsalinde bulunan balıkçılarımızın su ürünleri mevzuatı gereğince aşağıda belirtilen hususlara dikkat etmeleri gerekmektedir:

-Karadeniz’de; Ordu İli, Ünye İlçesinde; Taşkana Burnundan Gürcistan sınırına kadar olan karasularımızda her türlü trol ile su ürünleri avcılığı yasaktır.

-Karasularımızda gırgır ağları ile kıyıdan itibaren 24 metre derinlikten sığ sularda avcılık yapılması yasaktır.

-Gırgır ağları ile hamsi avcılığı 15.00-09.00 saatleri arasında yapılacak olup, belirtilen saatler dışında, hamsi avlamak amacıyla denizde bulundurulamaz.

-Gırgır ağları ile hamsi avcılığı yapacak balıkçı gemileri için, gemi ruhsat tezkeresinin verildiği İl Müdürlüğünden Avcılık İzin Belgesi’nin alınması zorunludur.

-Denizlerden ve iç sulardan avcılık yolu ile elde edilen su ürünlerinin, karaya çıkış noktalarından itibaren ilk satışının yapıldığı yere, toptan satış merkezi, su ürünleri hali, soğuk hava deposu ve işleme tesisine naklinde Nakil Belgesi alınması zorunludur.50 kg ve daha az miktardaki su ürünleri için nakil belgesi aranmaz.

-Deniz salyangozu avcılığının Algarna ile serbest olduğu dönemde (15 Nisan-31 Ağustos arası yasak dönem) sahilden itibaren 500 metre mesafe içerisinde istihsal yapılamaz. İstihsalinde gemide birden fazla algarna bulundurulamaz ve kullanılamaz. İstihsalinin 05.00-20.00 saatleri arasında yapılması zorunludur.

-Uzatma ağı ile kalkan avcılığı yapacak balıkçı gemileri için gemi ruhsat tezkeresinin verildiği il müdürlüğünden izin belgesi alınması zorunludur.

-Denize bırakılan uzatma ağları, paraketelerin gündüz flâma (şamandıra), gece ise ışıklı şamandıra ile işaretlendirilmesi zorunludur.

-Limanlarda, balıkçı barınaklarında, barınma ve çekek yerlerinde ve bu yerlerin girişinde ana mendireğin girişinde ana mendireğin başından itibaren 100 metre yarıçaplı alanda su ürünleri avcılığı yasaktır.

-Harşit Çayı, Batlama, Aksu, Pazarsuyu, Yağlıdere, Çanakçı ve Gelevera derelerinin denize karıştıkları yerler merkez olmak üzere, denize ve akarsu yönüne doğru 500 metre yarıçaplı sahalarda su ürünleri avcılığı yasaktır.

-Su ürünleri avcılığında monofilament (tek kat) misina ağları, multimonofilament (çoklu tek kat) misina ağları ve dolanan (drift-net) ağların kullanılması yasaktır.

-İlimizde 1 Ekim -28 Şubat tarihleri arasında Doğal Alabalık avcılığı yasaktır.

-Tebliğde türlere göre ayrı ayrı belirtilen avlanma balık boy standartlarına uyulması gerekmektedir.

Balıkçılarımızın sürdürülebilir balıkçılık ve deniz ekosisteminin korunabilmesi için avlanma usul ve esaslarına uymalarını ve bereketli bir sezon geçirmelerini dileriz.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
New post (%TITLE%) has been published on %SITENAME%