$ DOLAR → Alış: 7,93 / Satış: 7,96
€ EURO → Alış: 9,39 / Satış: 9,43

Azerbaycan’a destek mektubu

KEİPA Türk Delegasyonu Başkanı Cemal Öztürk’ten Azerbaycan’a destek mektubu…

Azerbaycan’a destek mektubu
  • 07.10.2020
  • 200 kez okundu
Reklam

Karadeniz Ekonomik İşbirliği Parlamenter Asamblesi (KEİPA) Türk Delegasyonu Başkanı ve AK Parti Giresun Milletvekili Cemal Öztürk, Türkiye’nin, Azerbaycan’ın yanında olduğunu ve yanında olmaya devam edeceğini belirterek, “Kardeşlerimizin Azerbaycan bayrağını Karabağ’da dalgalandırmasını görmek en büyük dileğimizdir” ifadesini kullandı.

Öztürk, KEİPA Azerbaycan Delegasyonu Başkanı Eldar Guliyev’e gönderdiği mektubunda, Ermenistan’ın 27 Eylül sabahı ateşkesi ve uluslararası hukuku bir kez daha ihlal ettiğini ve Yukarı Karabağ cephe hattında Azerbaycan ordusu mevzileri ile ve sivil yerleşim bölgelerine ağır silahlarla saldırı düzenlendiğini hatırlattı.

KEİPA Türk Delegasyonu Başkanı olarak, Ermenistan’ın Azerbaycan’a yönelik saldırılarını şiddetle kınadığını belirten Öztürk, saldırılarda şehit düşenlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diledi.

Ermenistan’ın, 30 yıla yakın Azerbaycan topraklarında yaptığı zulüm ve soykırımın halen hafızalarda olduğunu anımsatan Öztürk, “Daha önce çok defa örneğini gördüğümüz menfur saldırılar, Ermenistan’ın hukuk tanımaz ve saldırgan tavrının en açık tezahürü olarak ortaya çıkmıştır” ifadesini kullandı.

Uluslararası örgütlerin kararlarına rağmen halen Azerbaycan topraklarını hukuksuz bir şekilde işgal eden Ermenistan’ın, sivil yerlere saldırarak, sivil halkı bombalayarak uluslararası hukuku açık şekilde ihlal ettiğine dikkati çeken Öztürk, Ermenistan’ın, söz konusu saldırılarla, bölgede barış ve istikrarın önündeki engel olduğunu bir kez daha gösterdiğini belirtti.

“AZERBAYCAN MEŞRU MÜDAFAA HAKKINI KULLANIYOR”

Azerbaycan’ın, her zamanki halinden daha güçlü olduğunun iyi bilinmesi gerektiğini vurgulayan Öztürk, Azerbaycan’ın, sahip olduğu güçlü liderlik, askeri donanımı ve teknolojik üstünlüğün, en büyük avantajları arasında yer aldığını işaret etti.

Azerbaycan halkının özgür iradesi ve işgal altındaki topraklarının kurtarılması arzusunun, her zamanki gibi diri ve canlı olduğunu belirten Öztürk, gelinen noktada Azerbaycan Ordusu’nun, uluslararası hukuktan doğan meşru müdafaa hakkını kullanarak, halkını korumak ve toprak bütünlüğünü tesis etmek için büyük bir başarıyla karşı harekat icra ettiğini ifade etti.

Öztürk, bugüne kadar başta Cebrail şehri olmak üzere 22 yerleşim yerinin işgalden kurtarılmasını, bu arzu ve iradenin açık bir yansıması olarak değerlendirdiğini dile getirdi.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
New post (%TITLE%) has been published on %SITENAME%