$ DOLAR → Alış: 6,84 / Satış: 6,86
€ EURO → Alış: 7,68 / Satış: 7,71

AYTEN TİRYAKİ İLİMİZDE

AYTEN TİRYAKİ İLİMİZDE
  • 25.11.2018
  • 1.095 kez okundu
Reklam

Giresun Fen Lisesinin Gençlik ve Spor Bakanlığı Gençlik Projeleri Destekleme Programı tarafından desteklenen “Lise Gençliği Geleneksel Sanatlarla Buluşuyor” projesi kapsamında gerçekleştirilen etkinlikler çerçevesinde dünyanın en önemli kadın hat sanatçılarından olan Ayten Tiryaki Hanımefendi ilimiz Giresun Fen Lisesinde.  22 Kasım 2018 Perşembe günü Giresun Fen Lisesi konferans salonunda hat sanatının ülkemizdeki gelişimi ve geleneksel sanatlar içindeki yeri ve önemi hakkında öğretmen ve öğrencilere sunum yapan sanatçı çeşitli çalışmalarını sunduğu görsel şölenin ardından, proje sorumlusu Kemal Bayram ve öğrencilerine de örnek çalışmalar yaptırdı.

1961 Türkiye/Ordu doğumlu olan sanatçı ilk ve orta öğrenimini Ordu’da, lise tahsilini Amasya Öğretmen okulunda tamamladı. 1983 yılında Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesini yüksek lisans diplomasıyla bitirdi. 1978 yıllında Ankara’da başladığı klasik sanatlarla ilgili çalışmalarını İstanbul’da devam ettirdi.

1983 yılında Hattat Hasan ÇELEBİ’den hat dersleri almaya başladı. 1989 yılında Hasan Çelebi’den ilk kadın hattat olarak hat icazeti aldı. 1984 yılında Kubbealtı Akademisi bünyesinde Tezhib kurslarına başladı. Prof. Dr. Çiçek DERMAN ve İnci Ayan Birol hanımefendilerle birlikte çalışmalarını sürdürdü. Prof. Dr. Çiçek Derman ve İnci Ayan BİROL hanımefendiden tezhip icazeti aldı. Birçok koleksiyonda eseri bulunan sanatçının birçok eseri de kitap ve levha olarak basılmıştır.

Yabancı dil olarak İngilizce ve Arapça öğrenimi gördü. Üsküdar ve Ümraniye’de Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı Kur’an kurslarında 20 yıl öğretmenlik yaptıktan sonra 2004 yılında emekli oldu.
 Kendi atölyesinde öğrencileriyle birlikte sanat çalışmalarına devam eden sanatçı 15 tezhib ve 7 hat öğrencisine icazet vermiştir. Evli ve üç çocuk annesidir.

 Sanatçının sanatını gerçekleştirirken ihtiyaç duyduğu malzemeleri tanıttığı, bulundurduğu, temin ettiği ve zaman zaman da eğitim verdiği  http://www.tiryakiart.com.tr adlı bir sitesi bulunuyor.

 

Yurtiçi ve yurtdışı birçok sergiye iştirak eden sanatçının bazı ödül ve sergileri şunlardır;
1-IRCICA 5.Uluslararası Hat yarışması Teşvik ödülü,
2-IRCICA 7.Uluslararası Hat yarışması Mansiyon ödülü,
3-İBB Hat ve tezhip yarışması Mansiyon ödülü,
4-ALBARAKATURK Nesih teşvik ödülü
5-ALBARAKATURK Sülüs-nesih teşvik ödülü

Sergiler;
1-IRCICA Çiçek DERMAN ve öğrencileri tezhip sergisi.(1988)
2-Ankara Milli Kağıthane Çiçek DERMAN ve öğrencileri tezhip sergisi.(1988)
3-IRCICA İcazet töreni Hat ve tezhip sergisi.(1989)
4-Kuveyt Kazıma Festivali Hat ve tezhip sergisi.(1997)
5-Artemis Sanat Galerisi Hat ve tezhip sergisi.(2002)
6-Kültür Bakanlığı Şarza “Women and Art “Hat ve Tezhip sergisi.(2002)
7-Maksut Varol Sanat Galerisi Hat ve Tezhip sergisi.(2004)
8-Birlik Vakfı Hat ve Tezhip sergisi.(2004)

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ