$ DOLAR → Alış: 6,14 / Satış: 6,17
€ EURO → Alış: 6,68 / Satış: 6,71

‘AVUKATLARI SİNDİRMEYE GÜCÜNÜZ YETMEYECEK!’

‘AVUKATLARI SİNDİRMEYE GÜCÜNÜZ YETMEYECEK!’
  • 15.11.2018
  • 615 kez okundu
Reklam

Giresun Barosu Başkanı Av. Soner Karademir Avukatlara yapılan fiili saldırıyı kınadı.

Karademir yaptığı yazılı açıklamada şunlara yer verdi;

“Giresun  Barosu Başkan ve Yönetim Kurulu olarak, Ankara Barosu avukatlarından değerli meslektaşlarımız Fadime Eymiş ve Büşra Pamukçu’ya yönelik fiili saldırılar karşısında aktif tutum alan, meslektaşlarımıza cesurca ve kararlılıkla sahip çıkan Ankara Barosu’nun tavrını destekliyor ve saldırıya uğrayan meslektaşlarımızın yanında olduğumuzu bildiriyoruz.

Yine  benzer şekilde İzmir Barosu avukatlarından Av. Mete Muştu’ya, Görele ilçemizde  keşfe gitmek üzere adliye önünde beklediği sırada  kolluk kuvvetleri tarafından yapılan hukuka aykırı  fiili ve sözlü müdahalenin de  takipçisiyiz.

Avukatlara karşı bitmek bilmeyen bu kin, öfke ve saldırıların nedeninin “avukatsız bir yargı” hayali olduğunu biliyoruz. Ancak unutulmamalıdır ki savunmayı susturmak isteyenler bugüne kadar bunu başaramadığı gibi bundan sonra da başaramayacaklardır.

Avukatlık mesleği 1136 sayılı yasa ile bir kamu hizmeti olarak düzenlenmiş ve avukatlar da kamu görevlisi olarak kabul edilmişlerdir. 5237 sayılı Türk Ceza Yasasının 6/d maddesi gereğince avukatlar yargılama faaliyetinin vazgeçilemez bir unsurudur.

Sırf Avukatlık mesleğinin gereğini yerine getirme çabasıyla görev yapan kamu görevlisi Sayın meslektaşımızlarımıza yapılan bu çirkin saldırı, esasen vazgeçilmez ve kutsal savunma hakkına ve bu hakkın yılmaz savunucuları olan avukatlık mesleğine yapılmıştır. Emniyet, asayiş ve kamu düzenini sağlayan polislik mesleğinin de itibarına zarar veren bu çirkin saldırıyı yapanları en ağır şekilde kınıyoruz. Ülkemizde son dönemde avukatlara yönelik saldırıların olağanüstü biçimde artması ve gelinen noktada bir güvenlik görevlisinin meslektaşlarımıza karşı fiilen saldırıya teşebbüs etmesi hadisesi içinde bulunduğumuz vahim tabloyu ortaya koymaktadır.

Ancak unutmayın, mesleğimize ihanet etmeyeceğiz, siz birimizin sözünü engellemeye çalışırken,  biz yan yana gelip binler olacak, SUSMAYACAĞIZ! Savunmayı sindirmeye, ortadan kaldırmaya gücünüz yetmeyecek.

Hak arama mücadelesinin olmazsa olmazlarından olan savunmanın şahsına yönelmiş her saldırı, savunmanın itibarsızlaştırılarak pasifize edilmeye çalışılmasının toplumsal barışa en çok muhtaç olduğumuz bugünlerde şiddetin hedefi haline getirilmesinin acı ve kabullenilmesi olanaksız bir sonucudur. Kamu görevi yapan avukatlara yönelik sözlü, fiili ve silahlı saldırılar, ne yazık ki kaygı verici boyutlara ulaşmıştır.

Olayın takipçisi ve saldırıya uğrayan değerli meslektaşlarımızın yanında olduğumuzu kamuoyuna saygılarımızla duyurmaktayız. “

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ