$ DOLAR → Alış: 7,26 / Satış: 7,29
€ EURO → Alış: 8,59 / Satış: 8,62

Avukatlara saldırıya kınama

Avukatlara saldırıya kınama
  • 20.09.2019
  • 365 kez okundu
Reklam

Giresun Barosu Başkanı Av. Soner Karademir, Mardin’de saldırıya uğrayan Avukat karı koca ileilgili kınama mesajı yayınladı.

Karademir yaptığı açıklamada şunlara yer verdi;

“Mardin Barosuna kayıtlı meslektaşlarımız Av. İbrahim Dündar ve Av. Özlem Dündar akşam vakti, evlerine girmek için arabadan indikleri sırada, evlerinin önünde takip ettikleri bir dava dosyası nedeni davanın karşı tarafı olan ve evlerinin önünde pusuda bekleyen kalabalık bir grup tarafından saldırıya uğramış ve darp edilmiştir. Saldırıda meslektaşımız Av. İbrahim Dündar bıçaklanmış yine meslektaşımız Av. Özlem Dündar 8 aylık hamile olmasına rağmen ağır şekilde darp edilmiştir. Yine meslektaşımız Av. Özlem Dündar’ın annesi de aynı saldırıda darp edilmiştir. Saldırı uzun süre devam etmiş, çevreden yetişenlerin ve orada bulunan sivil bir polis memurunun yardımı ile daha vahim sonuçları olmadan saldırganlar kaçmak zorunda kalmıştır. Meslektaşlarımıza yapılan bu saldırıyı lanetliyor ve kınıyoruz. Yapılan saldırı sadece meslektaşlarımıza değil, savunma mesleğine yapılmıştır. Saldırganlardan üç kişi yakalanmış, 3 kişi ise halen aranmaktadır. Yakalanan şüphelilerden ikisi adli kontrol şartı ise serbest bırakılmış, birisi ise tutuklama talebi ile Sulh Ceza Hâkimliğine sevk edilmiş olmasına ve üzerine atılı suçu ikrar etmiş olmasına rağmen imza şartı ile serbest bırakılmıştır. Yapılan bu hain saldırı meslektaşlarımızın takip ettiği bir dosya nedeni ile mesleki faaliyetlerinden kaynaklı bir saldırı olduğu açıkça ortadadır.
Herkes tarafından bilinmesini istiyoruz ki; avukat bir davanın ya da çekişmenin tarafı değildir. Unutulmamalıdır ki hayatın olağan akışı içerisinde herkesin bir gün savunulmaya, bir avukata ihtiyacı olacaktır. Bunun en çarpıcı örneği meslektaşlarımıza saldıran şahısları dahi kanun gereği yine başka bir meslektaşımız savunmak zorunda kalmıştır.  Ancak Tarafı hâkim-savcı olunca trafikteki  basit bir tartışmayı bile gözaltı ve tutuklama nedeni sayıp,   iş avukatların canına kast etmeye varan saldırılar dahi olsa aynı tepkiyi vermeyen yargı ve adalet anlayışı her şeyden daha sorunlu ve sıkıntılı olup, bu anlayış ve uygulamanın kabul edilebilmesi mümkün değildir.  Başsavcılığın ilgili kararlara  itirazı üzerine şüpheliler tutuklanmıştır.
Yine benzer şekilde Bursa’da polis şiddetine maruz kalan meslektaşlarımız Fesih Demir ve O’ na yardım etmek üzere polis merkezine giden meslektaşımız Ümit Özcan’ a karşı sergilenen tavır nedeniyle geçmiş olsun dileklerimizle meslektaşlarımıza acil şifalar diler; işin artık basın açıklamalarıyla geçiştirilebilecek seviyede olmadığını; yetkililerin avukatlara yapılan saldırıları sıradanlaştırmalarına ve kanıksanmış hale getirmelerine izin vermeyeceğimizi kamuoyunun bilgisine saygıyla sunarız.”

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ