$ DOLAR → Alış: 5,88 / Satış: 5,90
€ EURO → Alış: 6,63 / Satış: 6,65

ATATÜRK KİMDİR?

Alpcan SAKAL
Alpcan SAKAL
  • 15.03.2019
  • 372 kez okundu

Tarih kitapları, kalıpların dışına çıkmaktan korkan ve o kalıpların dışına çıkmayı tarihe ihanet gibi gören yazarların yazıları ile dolu…

Tarihi soruların cevabı genellikle bağlı olduğu toplumu ilgilendiren ve o toplum içerinde kabul gören genel bilgilerden ibarettir. Oysaki bu kitaplarda Atatürk anlatılırken; Doğum yılı ve yeri, anne ve baba adı, okuduğu okullar, katıldığı savaşlar gibi klasikleşmiş ve millilik duygusundan yoksunlaşmış, bilimsel tarih anlayışı ile açıklanmaktadır. Böylesi bir durumda Atatürk’ü anlamak veya tanımak bu bilgiler ile yetmemektedir.

Tarih kitaplarında yukarıda dediğim gibi kalıplaşmış bilgilerin dışına çıkılmazsa, zamanla bu isimde sıradanlaşacak ve ne yazık ki önemsizleşecek…

Peki, Atatürk kimdir?

Her şey öte bir Osmanlı vatandaşı olan ve meslek olarak ise subaylığı tercih eden vatansever bir kişidir. Bu vatanseverlik ve devlete bağlılık duygusu ile Osmanlı’nın son dönemlerindeki teslimiyetçi politikasına karşı, halkın içerisinde bulunduğu durumuna daha fazla gönlü el vermemiş ve kendi gibi düşünen Türk halkı ile kurtuluş mücadelesine girmiş ve bu mücadelenin önderliğini yapmıştır. Nihayetinde ise yeni isim ve rejim ile Osmanlı’nın sosyo-kültürel bağlarından gelen, yeni bir devletin temellerini atan ve ilk cumhurbaşkanlığını yapan devlet adamıdır.

Kısaca O’nu tanımak demek, hangi gerekçe ile hangi mücadeleye giriştiği ve sonucunda neler başardığını bilmekten ibarettir. Bunu bilmenin bir yolu ise Nutuk’u okumakta geçer.

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ