$ DOLAR → Alış: 6,84 / Satış: 6,86
€ EURO → Alış: 7,68 / Satış: 7,71

ATAMIZ GİRESUN’DA SAYGIYLA ANILDI

ATAMIZ GİRESUN’DA SAYGIYLA ANILDI
  • 11.11.2018
  • 662 kez okundu
Reklam

Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ölümünün 80’inci yıldönümünde tüm yurtta olduğu gibi Giresun’da da törenlerle anıldı.  Resmi tören Çıtlakkale Mahallesindeki Valilik önünde, halk töreni ise aynı saatlerde Atatürk meydanında gerçekleştirildi.

Valilik önündeki resmi törene Giresun Milletvekili Necati Tığlı, Vali Harun Sarıfakıoğulları, Giresun Belediye Başkanı Kerim Aksu ile askeri ve mülki erkân katıldı.

Atatürk’ün ebediyete intikalinin 80’inci yıldönümü dolayısıyla düzenlenen Ulu Önder Atatürk’ü anma programı, 10 Kasım Cumartesi günü saat 08.45 de Çıtlakkale Mahallesi Hükümet Konağı önünde ki Atatürk Anıtı’na Valimiz Harun Sarıfakıoğulları tarafından çelenk konulması ile başladı. 

Atatürk Anıtı önündeki çelenk sunma töreninin ardından, saat 09.05 geçerken sirenlerin çalınmasıyla birlikte il genelinde iki dakikalık saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı’mızın okunmasıyla Hükümet Konağı önündeki program sona erdi.

Tüm yurtta olduğu gibi ilimizde de Ulu Önder Atatürk’ü anma programı kapsamında 10 Kasım Cumartesi günü tüm resmi ve özel kuruluşlarındaki Türk Bayrakları, saat 09.05’te sirenlerin çalmasıyla birlikte gün batımına kadar yarıya indirildi. 

Atatürk’ü anma programı aynı gün saat 10:00’da Vahit Sütlaş Sahnesinde düzenlenen programla devam etti. Buradaki törenler; Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’mızın okunması ve ardından Giresun Sosyal Bilimler Lisesi Müdürü Hakan Demir tarafından yapılan açılış konuşmasıyla başladı. 

Açılış konuşmasının ardından, Liseler arası “Atatürk” konulu kompozisyon yarışması ve ortaokullar arası “Atatürk” konulu şiir yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödülleri Vali Harun Sarıfakıoğulları tarafından verildi.

Giresun Sosyal Bilimler Lisesi öğrencisi tarafından okunan “Mustafa Kemal’in Gök Yazıları” isimli şiiriyle devam eden programda, İl Jandarma Komutanlığınca “Atatürk” konulu sunum yapılırken, Giresun Sosyal Bilimler Lisesi tarafından “Atatürk” konulu oratoryo sahnelendi. 

10 Kasım Ulu Önder Atatürk’ü anma programları kapsamında Kapu Mahallesi, Bekirpaşa Caddesinde bulunan Can Akengin Sanat Galerisi’nde İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından Atatürk’le ilgili kitap ve resimlerin yer aldığı bir sergi açıldı.

Açılış töreninin ardından beraberindekilerle birlikte sergiyi gezen Vali Sarıfakıoğulları, sergide yer alan kitap, resim ve fotoğraflar hakkında görevlilerden bilgi aldı.

ATAYA SAYGI YÜRÜYÜŞÜ

Giresun Belediyesi tarafından Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ölümünün 80.yılı nedeniyle çeşitli anma etkinlikleri yapıldı.

Etkinlikler kapsamında Gazi Caddesi Debboy mevkiinden başlayıp Atatürk Meydanı’nda son bulan bir yürüyüş düzenlendi. Yürüyüşe Belediye Konservatuvarı drama dersi alan öğrenciler, Giresun Lisesi Mehmet Larçın İzci Ocağı öğrencileri, öğretmenler, veliler ve vatandaşlar katıldı.

Ellerinde Türk Bayrakları, pankartlar, dövizler ve Atatürk görselleri bulunan yürüyüş korteji Atatürk Meydanı’na geldi. Buraya gelen korteji Belediye Başkanı Kerim Aksu, eşi Müge Aksu ve Milletvekili Necati Tığlı karşıladı.

Ata’ya saygı yürüyüşü programının ikinci bölümü Atatürk Meydanı’nda devam etti. Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından, Belediye Konservatuvarı drama öğrencileri tarafından Atatürk Marşları söylendi. Aynı zamanda okunan marşlar Yeşil Giresun İlkokulu 3/A sınıfı öğrencileri tarafından da işaret diliyle gösterildi.

Yoğun katılımın sağlandığı yürüyüş ve anma etkinliği ile Giresunlular Ata’sına hasret, özlem ve saygısını bir kez daha göstermiş oldu.

[ngg src=”galleries” ids=”8″ display=”basic_thumbnail”]

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ