giresun üniversitesi Giresun University kerasus giresun gazete giresungazete giresun gazete giresun gazete net Giresun ışık Giresun Işık Gazete Gazete Işık gazetecilik giresun yerel haberler giresunhaber Giresun haber giresun yerel haberler giresun yerel gazete giresunsondakika giresun sondakika kazaolay sondakika giresun giresun belediyesi çotanak yeşilbeyaz giresunspor fotoğraf fotoğrafçılık piraziz bulancak dereli keşap espiye yağlıdere şebinkarahisar tirebolu alucra espiye bulancak camoluk şebinkarahisar tirebolu alucra espiye bulancak keşap
DOLAR
9,6155
EURO
11,2367
ALTIN
554,31
BIST
1.480
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Giresun
Az Bulutlu
20°C
Giresun
20°C
Az Bulutlu
Pazar Sağanak Yağışlı
19°C
Pazartesi Yağışlı
14°C
Salı Sağanak Yağışlı
15°C
Çarşamba Az Bulutlu
16°C

Aşı var aşı yok

19.07.2021
0
A+
A-

Haftalık insidans verilerine bağlı olarak uygulanan kısıtlamalarla, yedi günlük oran  memleket genelinde % 5’lerin altına, hatta bazı yöreler de sıfıra düştü. Otomakitman bu oranların insanların yaşamlarına getirilen kısıtlamaları kaldıracağı, tekrar normal yaşama geçileceği kabul edilir. Öyle olmadı, yakın bir gelecekde  de olacağa benzemiyor.  Hükümetin pandemi bağlamında insanların yaşamlarına getirdiği kısıtlamaların temelinde, hastanelerin kapasitesini aşmamak, tedavilerin sokaklarda yapılmak mecburiyetinde kalınmasını, insanların tedavi için komşu ülkelere götürülmesini önlemekti. Bu konuda amaça ulaşıldı, onsekiz ayı geçen süre içinde, sağlık sektöründe kapasiteyi zorlayan güçlükler yaşanılmadı, yardım talep edilmedi. Virüse karşı bağışıklık sistemleri yeterli gücü gösteremeyip, tedavileri ağır geçeceği kabul edilin 60 yaş üstü vatandaşların hemen hemen hepsi iki kere aşılandı. Devletin işlerini yürüten hükümet, bundan sonra uygulamaların, insidans verilerine göre değil, hastanelerde covid bağlantılı yatan hastaların oranlarına göre yapılacağını açıkladı. İnsidans verileri testler sonucu, virüs taşıyıcılarının hesaplanmasıyla elde ediliyor. Ama her virüs taşıyan hastalanmıyor, çoğunluk nezle, grip gibi atlatıyor, bazıları hiç hissetmeden geçiriyor. Hastanelerden gelecek hastalık ve vefat bilgileri, virüsün toplum içinde geldiği yeri, hastanelerin doluluk oranını göstereceği için daha sağlıklı olacak, yapılacak kısıtlamaları vatandaşa açıklama zorluğu de pek yaşanmayacak! Muhakkak buradada da, haksız gelir elde etmek için yanlış bilgi veren, olmayan hastaları varmış gibi gösteren cambazlar çıkacaktır! Tıpkı devletin covid hastaları için boş tutulan yoğun bakım yataklarına verdiği primden fazla kapmak için, yatak sayılarını fazla gösteren hastaneler, klinikler gibi!

İnsanlar artık sayılara pek önem vermiyor, vatandaşlar salgının yaşamlarına getirdiği kısıtlamaları, herhangi bir şekilde aşıp, standartlarını yaşamak istiyorlar. Bunların başında muhakkak tatil geliyor. Mayıs ayında aşıya, bilhassa yurt dışı tatillerinin önünü açabilmek için aşıya büyük bir rağbet gösterildi. Burası değerler memleketi olduğu için, devlet yaptığı plandan hiç ödün vermeden, aşı merkezlerin de, aile doktorların da normal hızıyla aşılamayı sürdürdü, iki aşı arasında ki zaman dilimini de kısaltmadı. Süre ilerleyip ikinci aşılar yapılanmağa başlandığın da, ilk aşısını yaptırtmak isteyenler randevu alamadılar. Aile doktorlarında mekan yetersizliği başgöstermeğe başladı. Haftanın bazı günlerini komple aşıy ayırmak mecburiyetinde kalan doktorlar, kendi müşterilerinin ihtiyaçlarını karşılayamaz hale geldiler. Bunların üstüne bir de aşıdan kazanç kaybına uğramaları eklenince, aile doktorları aşı yapmayı bırakıyorlar.

Virüslü sayısının yüksek artış gösterdiği memleketlerden (şu anda Portekiz ve İngiltere) eğer iki kere aşı olmamış veya covid geçirmemişse (antikor) on gün karantinaya girmek mecburiyetindeler. Değişişkliğe uğramış virüslerin ( Delta ardından Lampda geliyor) tespit edildiği ülkelerden gelenleri, (günümüzde Yunanistan’ın da içinde bulunduğu 16AB ülkesi) ondört gün karantina bekliyor. Almanya’da bulaşımın 20 – 29 yaş arasında arttığı, 75 yaşın üstündekiler de azalma olduğu bildiriliyor. Aşılarını yaptırıp, kendilerini ve otomatikman ağır hastalanma risklerini de azaltarak, hastahane kapasitesinin tehlikeye düşmesine yardımcı olanlara bazı kolaylıkların tanınması talep ediliyor. Bunların başında normal ve hızlı testlerden ücret talep edilmesi geliyor. Test devleti bütçesinden ödeniyor, bütçeyi vatandaşdan alınan vergiler dolduruyor. Neden vatandaş aşı yaptırmamakla hem kendisini, hem de toplum sağlığını tehlikeye sokanların test ödesin sorusu seslendiriliyor. Belki ileride virüse yakalanıp, hastahaneye düştüklerin de, tedavi ücretlerinin de kendilerinin ödemeleri talep edilebilir! Her altı kişiden birisinin aşı istemediği belirtilen memlekette, herkese yapılabilecek kadar aşının bulunuyor olması, (4 tane aşıdan seçme hakkınız var) aşısızlara yaptırımların temelini oluşturuyor. Aşı mecburiyeti yok. Meclis kararıyla uygulamaya konulan kanun gerekiyor; kısıtlamadan dolayı devlete açılacak, tazminat davalarını göğüslemek veya önlemek için! Eylül’de seçim var, bu hükümet yapamaz. Seçim sonrası salgındaki gelişmeye bağlı olarak, bu kanun tasarısı muhakkak gündeme gelecektir.

Astra Zeneca, Johnson&Johnson, BionTech ve Moderna vatandaşın hizmetine sunuluyor. Seçim hakkınız var. Bütün doktorlara aşı kaydı yaptırabiliyorsunuz. ÇOcuk doktorlarında, kadın hastalıkları uzmanlarında aşı yapılıyor. Mobil araçlarla cami kapılarında, Nargile Cafe’lerde, Gar’lar da, meydanlar da aşı vatandaşın ayağına götürülüyor. Kendi toplulukları içinde yaşayan gruplardaki aşılanmanın çok düşük olduğu görülünce, bilgilendirme kampanyası başlatıldı. Aşı kadınları kısırlaştırırmış diyen, sekiz çocuklu anneyi, BionTech sadece almanlara vurulurmuş fikrini seslendiren, Almanya doğumlu 46 yaşındaki babayı aşıya ikna etmenin pek de kolay olmayacağı anlaşılır.

Nüfusun %46’sının iki, %60’nın da ilk aşısı yapıldığı memlekette, aşılanma hızı yavaşladı. Vatandaşlar ikinci aşılarını yaptırmadan tatile gittiler. Aşı merkezlerindeki randevularına gelmiyorlar. Yarım saat önce randevuyu iptal ediyorlar. Şırınga edilmek için açılan dozların atıldığını ve bazı günler oranın %40’ları bulduğu düşünülürse, aşılamanın niye arzu edilen oranda yol alamadığı görülür. Aşılanmanın hızını arttırmak için, mobil aşı araçlarıyla market kapılarına, alışveriş merkezlerine gidilebilir. Aşıyı hediyelerle cazip hale getirmek de planlanıyor. Önceki hafta insanların hizmetine sunulan on milyon aşıdan, sadece 900 bin tanesinin şırınga edilebildiği gözönüne alındığın da, var olan aşının nasıl yok modun da kaldığı görülür!

Dünya sağlık teşkilatı WHO ve avrupa aşı kontrol kurumu EMA, bir üçüncü aşıya henüz ihtiyaç olmadığı kararına vardılar. Oniki yaş altındaki çocuklara bir defaya mahsus yarım dos, oniki onsekiz arasındakilere de iki defa yarım dos vurulabilir söylemlerinin de konuşulmağa başlanıldığı duyuluyor! AB önceki ay ruhsat verilen Sinovac isimli çin aşısı, aşı satın almakta güçlük çeken veya alamayan ülkelere vermek için 50 milyon aşı satın aldı.

İnsanlar yaşamı kolaylaştıran iki aşılı aşı pasaportu veya aşı coduna ulaşmak için yeni yollar buluyorlar. Herhangi bir yerde ilk aşı kayıtlarını göstermeden, ilk aşılarını yaptırırmış gibi aşı olup, belgesini alıyorlar. Bu belge ve ilk aşı belgesiyle herhangi bir eczaneye veya aile doktorlarına giderek, hem iki aşıyı gösteren aşı pasaportunu alıyor, hem de aşı codunu telefonlarına yükletiyorlar.

Türkiye memlekete gelecek olan herkesin (sadece Türkler değil) online kaydını yapıp, onlaa HES kodu veriyor. Almanya’da giriş için aynı yöntemi uyguluyor. Otomobil ile Bulgaristan üzerinden geçiş var. Yunanistan kapalı. Gelişmelere göre uygulamalar devamlı değişiyor. Yola çıkarken yetkili kurumların site’lerinden uygulamaları öğrenmek kolaylık sağlar.

Yazarın Diğer Yazıları
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.