$ DOLAR → Alış: 6,76 / Satış: 6,78
€ EURO → Alış: 7,42 / Satış: 7,45

‘ASGARİ ÜCRETLİ VERGİ DIŞINDA BIRAKILMALIDIR’

‘ASGARİ ÜCRETLİ VERGİ DIŞINDA BIRAKILMALIDIR’
  • 04.01.2019
  • 417 kez okundu
Reklam

Cumhuriyet Halk Partisi Giresun Merkez İlçe Başkanı Hakan Türker, çalışanlardan kesilen vergi tutarlarına dikkat çekerek, asgari ücretlerinin vergi dışında bırakılmasını istedi. Türker yaptığı yazılı açıklamada, Milyonlarca çalışanı yakından ilgilendiren gelir vergisi tutarları %15’ten %20’ye çıkartıldı. Çalışanların maaş ve ücretlerinden yapılacak vergi kesintisi ile maaşlar artık yılsonuna kalmadan, yıl ortasında kesinti kalemine girecek.

ASGARİ ÜCRETLİNİN VERGİ YÜKÜ ARTIYOR

2 bin 20 lira olan asgari ücret eylülden itibaren bir üst vergi dilimi olan %20’ye girecek. Evli çocuklu olarak çalışan asgari ücretlilerden yapılacak olan kesinti maaşlarda can yakıcı şekilde hissedilecek. Çay kaşığı ile verdiler, kepçeyle geri alacaklar.

MEMURUN YÜKÜ DAHA DA ARTACAK

Memurların omuzlarındaki vergi yükü de fazlasıyla artacak. Ortalama 3500 TL maaş alan bir memur ise %20’lik dilime çok daha erken girecek. Haziran ayından itibaren maaşlarında en az %20’lik bir kesintiyle karşılaşacaklar.

ASGARİ ÜCRETLİ VERGİ DIŞINDA BIRAKILMALIDIR

Zaten yaşam savaşı veren yüksek enflasyon altında ezilmiş olan asgari ücretli gelir vergisi dışında tutulmalıdır. Asgari ücretle çalışan insanlarımız üzerinden yapılacak kesinti kaldırılarak, ailelerin ekonomik olarak bir nebze de nefes almaları sağlanmalıdır. Memurlar üzerinden alınan vergi ise maaş tutarları gelir seviyeleri orantısında uygulanmalıdır. Emek, alın teri, devletimizin geçim ve gelir kaynağı olarak görülmemelidir” dedi.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ