$ DOLAR → Alış: 6,73 / Satış: 6,75
€ EURO → Alış: 7,54 / Satış: 7,57

‘ARTIK DÜŞÜK FİYATTAN FINDIK ALAMAYACAKLAR’

Öztürk, verilen yetkiyi millet için kullandıklarını kaydetti.

‘ARTIK DÜŞÜK FİYATTAN FINDIK ALAMAYACAKLAR’
  • 28.10.2018
  • 722 kez okundu
Reklam

AK Parti Giresun Milletvekili Sabri Öztürk, ekonomik sıkıntıları fırsat bilerek üreticinin fındığını düşük fiyattan almaya çalışan bazı firmaların artık düşük fiyattan alma fırsatı bulamayacağını kaydetti. Öztürk, Muhalefetin yapıcı, sorunları çözmek için yol gösterici eleştirilerine saygı duyduklarını ancak, “ne yaparsak yapalım yapılan her hizmette bir kusur bulacak söz sahiplerini de milletimizin takdirine bırakıyoruz” dedi.

Her zaman fındık üreticisinin yanında olduklarını ve olmaya da devam edeceklerini belirten Öztürk, kim ne derse desin, milletin kendilerine verdiği yetkiyi yine millete hizmet için kullandıklarını ifade etti.

Milletvekili Öztürk yaptığı yazılı açıklamada, TMO’nun fındık alımına geç başladığı yönünde yapılan eleştirilere yanıt vererek, Biz her zaman şunu söyledik: Ne zaman fiyatlarda düşme eğilimi olur o zaman fiyatın düşmesini önlemek için taban fiyatı açıklar müdahale alımı yaparız, demiştik. Bu sene fındık rekoltesinin oldukça az olması karşısında fiyatların yüksek olması bekleniyordu. Nitekim sezon açıklandıktan sonra fiyatlar yükselmeye geçmiş, 14 liraları görmüştü. Ancak ülkemize karşı küresel güçler tarafından ekonomik saldırı başlatılıp döviz fiyatları artınca ve de finans sıkıntısı yaşanınca şartlar değişmiştir. Yerli firmaların kredi sıkıntısı çekip fındık alamadığını gören bazı yabancı firmalar bunu fırsat bilerek fiyatları son zamanlarda düşürmüştür. İşte bu son durumda müdahale gereği doğmuştur. Son zamanlarda gelişen bu durum, öngörülmeyen, beklenmeyen bir durumdu ve müdahale etme gereği de son zamanlarda doğdu. Bu nedenle “neden geç müdahale edildi” sorusu yersizdir. Sezon başında yükselen, 14 liraları bulan fındık fiyatları karşısında müdahale ihtiyacı zaten yoktu. Elbette muhalefetin yapıcı, sorunları çözmek için yol gösterici eleştirilerine saygı duyuyoruz. Ancak ne yaparsak yapalım yapılan her hizmette bir kusur bulacak söz sahiplerini de milletimizin takdirine bırakıyoruz. Ayrıca biz 2008 yılından bu güne kadar fındık üreticilerimize 7,5 milyar TL destek ödemesi yaptık. Dediğimiz gibi, her zaman fındık üreticilerimizin yanında olduk, olmaya devam edeceğiz. Kim ne derse desin, milletin bize verdiği yetkiyi yine milletimize hizmet için kullandık” dedi.

Öztürk, gerek fındık üreticisine, gerek FİSKOBİRLİK’e verilen destek için başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye, AK Parti Grup Başkanına, Grup Başkan Vekillerine, Fındık Çalışma Grubunda bölge milletvekillerinin sözcüsü olan Cemal Öztürk’e ve tüm bölge milletvekillerine, ayrıca gerek telefonla arayarak gerek bizzat yapıcı eleştiri ve tavsiyeleriyle daima kendilerine destek olan tüm hemşehrilerine gönülden teşekkür ederek, alınan kararın hayırlı olmasını diledi.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ