$ DOLAR → Alış: 7,87 / Satış: 7,90
€ EURO → Alış: 9,25 / Satış: 9,28

‘ANDIMIZI OKUDULAR’

Giresun Atatürk Meydanı’nda bir basın açıklaması yapan Kamu-Sen üyeleri öğrenci andını okuyarak, Danıştay kararına rağmen okullarda halen öğrenci andının okutulmamasını protesto etti. Kamu-Sen üyeleri öğrenci andının yazılı olduğu büyük bir pankart da açarak, “Ne mutlu Türküm diyene” sloganları attı.

‘ANDIMIZI OKUDULAR’
  • 28.10.2018
  • 933 kez okundu
Reklam

Türkiye Kamu-Sen Giresun İl Başkanlığı üyeleri, Danıştay 8. Dairesinin ilköğretim okullarında uygulanan “Öğrenci Andı”nı kaldıran yönetmelik hükmünü iptal etmesi üzerine, andın okullarda yeniden okutulması talebiyle basın açıklaması yaptı.

Basın açıklamasını okuyan Kamu-Sen Kadın Komisyonu Başkanı Birgül Özkan Çakmak, Türk Eğitim-Sen olarak açtıkları davalarla Öğrenci Andının kaldırılmasını Danıştay nezdinde yargıya taşıdıklarını hatırlattı. 2002 yılından beri Öğrenci Andının kaldırılması için pek çok davada Danıştay’ın andın kaldırılmaması yönünde görüş bildirdiğini aktaran Çakmak, “Bu süreçte özellikle 2009 yılında Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) Öğrenci andı ile ilgili yaptığı savunma hepimizin görüşlerine tercüman olmaktadır. MEB’in 2009 yılındaki bu savunmasını hiçe sayarak, Danıştay’ın kararına itiraz etmesi bizleri üzmüştür. Devlette devamlığının bir gereği olarak MEB’in 2009’daki görüşlerine uygun davranmasını, itirazından vazgeçerek okullarda Öğrenci Andının yeniden okutulması için gerekli düzenlemeyi yapmasını istemekteyiz” dedi.

Anayasanın 66. maddesinde yer alan “Türkiye Cumhuriyeti’ne vatandaşlık bağı ile bağlı olan herkes Türk’tür” ifadesini aktaran Çakmak, Öğrenci Andında bölünmez vatana, tek millete, bayrağa ve devlete bağlılığın yer aldığını ifade etti.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
New post (%TITLE%) has been published on %SITENAME%