giresun üniversitesi Giresun University kerasus giresun gazete giresungazete giresun gazete giresun gazete net Giresun ışık Giresun Işık Gazete Gazete Işık gazetecilik giresun yerel haberler giresunhaber Giresun haber giresun yerel haberler giresun yerel gazete giresunsondakika giresun sondakika kazaolay sondakika giresun giresun belediyesi çotanak yeşilbeyaz giresunspor fotoğraf fotoğrafçılık piraziz bulancak dereli keşap espiye yağlıdere şebinkarahisar tirebolu alucra espiye bulancak camoluk şebinkarahisar tirebolu alucra espiye bulancak keşap
DOLAR
8,5544
EURO
10,1441
ALTIN
494,93
BIST
1.349
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Giresun
Gök Gürültülü
29°C
Giresun
29°C
Gök Gürültülü
Salı Gök Gürültülü
29°C
Çarşamba Gök Gürültülü
29°C
Perşembe Gök Gürültülü
31°C
Cuma Gök Gürültülü
30°C

Alucra ilçemizi tanıyalım-2

26.06.2021
0
A+
A-
  1. yüzyılda Osmanlı idari teşkilatında Karahisar-ı Şarki sancağına bağlı bir nahiye merkezi olan Alucra, 1876 yılına kadar Mindaval ve Kovata adıyla iki nahiye olarak idare edilmiş, bu tarihten sonra

Şebinkarahisar Mutasarrıflığına bağlı bir ilçe olmuştur.

Alucra 1. Dünya Savaşı sırasında önem arz  ilçelerden birisidir.

1.Dünya savaşında Osmanlı İparatorluğu ile Rusya Çarlığı Kafkasya cephesinde Ruslar Trabzon, Bitlis, Muş ve Van şehirlerine kadar yayılmıştır. Kafkas cephesinin dağılmasından sonra ivediliklle Mareşal Fevzi Çakmak paşa komutasındaki 2. Kolordu ile Tirebolu -Refahiye hattı ve bu  Savunma Hatının karagahı eski adı Zıhar yeni adı ile Fevzi Çakmak köyünde  kurulmuş .Karadeniz bölümünde Ruslarla Türkler’in şiddetli çarpışmalarından biri de Alucra Yeşilyurt köyünde bulunan Kurbaba dağında  meydana gelmiştir. Tirebulu -Refayi hattı üzerinde bulunan y Alucra Yeşilyurt köyündeki yerel adı Kurbaba Dağı olan dağın tepelerinde Ruslar durdurulmuş ve geri püskürtülmüştür.

Tirebolu -Refahiye hattında işgal edilemiyen tek  ilçe Alucra olmuştur.Halen Kurbaba’nın tepelerinde taşlarla çevrili yüzlerce şehit mezarları ve karakol kalıntıları bulunmaktadır.Yüzeysel yapılan araştırmalarda çephane kalıntıları bulunmuş Top ve Tüfek kalıntıların olması muhtemeldir.

1.Dünya savaşında ekili araziler hasar gördüğü için yöre halkı kıtlıkla mücadele etmiştir.

Dere yatağında bulunan düz yüzeyli taşlar mide üstüne sıkıca bağlanıp mideler küçültülmüş halde köyün çocuk ve gençleri yalın ayakla Fevzi Çakmak köyü Akyatak yaylası ve Kurbaba cephesine cephane taşıdıkları söylenmekte.

Alucra Merkez Derneği logosu ve tüzüğünde yer alan Gâvur dağlarında yüzeysel yapılan araştırmalarda cephane kalıntıları buldu.

Tarih kitaplarında yer almayan bu bölge için gündem oluşturan dernek yetkilileri Gâvur dağlarında Şehitlik abidesi dikmek için girişimlerde bulunurken Akyatak Yaylası Koruma ve Yaşatma Derneği de Akyatak Yaylasında bulunan şehitliklerin resterasyon ve Şehitlik Abidesi dikilmesi konusunda girişimlerini sürdürüyor.

Alucra ilçesi de geçmişten günümüze çok farklı uygarlıkların mirasları olarak ifade edilebilecek, gerek İslam gerekse Hristiyan inanç ve kültürüne ait pek çok kültür varlığına sahiptir. Bunlar içerisinde en dikkat çekenleri; tarihi kiliseler (Çakrak ve Kamışlı Köyü Kiliseleri, tarihi camiler (Boyluca köyü Cami), tarihi türbeler (Hacı Hasan Türbesi, İsmail Çağırgan Baba

Türbesi, Mahmut Çağırgan Baba Türbesi, Osman Baba Türbesi, Seydi Şıh Türbesi, Şeyh Yakup Gülami Çağırgan Türbesi), tarihi köprüler (Çakrak Köyü Köprüleri), tarihi çeşmeler (Belediye Çeşmesi, Mareşal Fevzi Çakmak Çeşmesi, Çakrak Çeşmesi, Yoğurdunkıran Çeşmesi), tümülüsler (İkizler ve Sivritepe tümülüsleri), Hacı Abdullah Duvarı olarak bilinen Çıkrıkkapı Seddi gibi kültür varlıklarıdır. Bunlara ek olarak geleneksel mimariye sahip meskenler, un değirmenleri bulunmakta. Alucra ilçesinin diğer kültürel çekicilik özelliğide yöresel halk oyunlarıdır. Bu oyunlar içerisinde 3 ayak oyunu, Alucra diki, karabit, Rum diki, sarı kız, Alucra düzü, hoş bilezik, temirağa, koçeri, mektepli, tamzara, horon, daldala gibi oyunlar dikkati çekmektedir.Davaha kilimleri ise tarih olmuş.

Alucra mutfağı çok geniştir. Gilik, Köy makarnası, Siron, Sini, Kete, Tavşan İçi, Ekmek Aşı, Pancar Çorbası, Pancar Dolması, Yağlı Pancar, Kuş Pancarı, Dible, Gücükdene, Mastirik, EbeGümeci, Pazı, Düdük, Madımak, Cimcime (Mantar), Isırgan, Keşkek gibi muaazam yöresel yemekleri vardır. Kelem (Alucra Lahanası)ve Ekmeği ise  meşhurdur. 2014 yılı TV52’de “Renkler ve Simalar” programını hazırlayıp sunan  Türk Dili Edebiyat Öğretmeni Yahya Palavar’ın Oğlak Kebabını tanıtımından sonra İlgi odağı olmuş ve Oğlak Kebabı İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yürütülen ve DOKAP tarafından finanse edilen Giresun İli Kırsal Gelir Kaynaklarının Çeşitlendirilmesi Projesi (GİRKAP) çerçevesinde 2020 yılında Çoğrafi İşaret aldı.

Alucra ilçesi, 1933 yılına kadar Şebinkarahisar’a bağlı iken, 1933 yılında

Şebinkarahisar’ın ilçe statüsüne düşürülmesiyle bu ilçeyle beraber Giresun iline bağlanmıştır.

 

YAZI DİZİMİZ DEVAM EDECEK

Yazarın Diğer Yazıları
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.