$ DOLAR → Alış: 7,93 / Satış: 7,96
€ EURO → Alış: 9,39 / Satış: 9,43

Alucra Çamoluk yolu rafa mı kalktı?

Milletvekili Tığlı: “AKP rekor oy aldığı ilçelerimize dahi bu kadar basit hizmeti çok gördü” dedi.

Alucra Çamoluk yolu rafa mı kalktı?
  • 14.02.2020
  • 651 kez okundu
Reklam

CHP Giresun milletvekili Necati Tığlı, Akp iktidarına rekor seviyelerde destek sağlayan Alucra-Çamoluk ilçelerinin yıllardır yapılmayan karayolunu Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan’a sordu.

Recep Tayyip Erdoğan“Bak şu yolunuzu gördüm şimdi Alucra’dan buraya gelirken, kaderimiz mi bizim bu yollarda yürümek, bu yollarda araba kullanmak, sürmek… soruyorum size ne bu? Bu iradesizliktir, bu yönetim aczidir, bu kadar basit şeyleri maalesef yapamama durumundadır benim ülkem, mümkün değil bunların hepsi yapılacak”

Tığlı, 22.07.2001 tarihinde bu iki ilçeyi ziyaret eden Recep Tayyip Erdoğan’ın Çamoluk’ta vatandaşlara hitaben yaptığı konuşmada “bak şu yolunuzu gördüm şimdi Alucra’dan buraya gelirken, kaderimiz mi bizim bu yollarda yürümek, bu yollarda araba kullanmak, sürmek… soruyorum size ne bu? Bu iradesizliktir, bu yönetim aczidir, bu kadar basit şeyleri maalesef yapamama durumundadır benim ülkem, mümkün değil bunların hepsi yapılacak”dediğini anımsatarak, aradan geçen yıllara ve söz konusu ilçelerin rekor seviyelerdeki desteğine rağmen, yapılmayan yolu Meclis gündemine taşıdı.

Tığlı, 24 Haziran 2018 tarihinde yapılan seçimlerde Cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan’a yüzde 87.5 oy oranı ile Giresun’da en fazla desteği veren ilçe Çamoluk, Ak Partinin temellerinin atıldığı ilçe olduğu ifade edilen AKP Grup Başkanvekilliği, Millî Savunma Bakanlığı yapmış AKP Genel Başkan Yardımcısı Sayın Nurettin Canikli’nin de ilçesi olan Alucra ilçesinin ise yüzde 85.3 ile en çok oy veren ikinci ilçesi olduğunu hatırlatarak, “İki ilçenin iktidara olan desteği yüzde 80’in altına inmemiştir. Her iki ilçemiz de AKP İktidarları sürecinde yapılan tüm seçimlerde iktidar ve iktidar koalisyonuna ülkemizde en yüksek oy desteği sağlanan ilçelerinin ilk sıralarında yer almaktadır.

Çamoluk ve Alucra Giresun ilinin en uzak ilçeleridir. Giresun merkezden Çamoluk İlçemize yaklaşık 170 km olan yol 3 – 4 saatlik bir karayolu ulaşımı gerektirmektedir.

Alucra-Çamoluk ilçeleri arasındaki D-100 devlet karayolu, 1977 yılında karayolları ağına alınarak il karayolu statüsüne kavuşturulmuş ve yolun ilk asfalt kaplaması ancak 1989 yılında yapılmıştır. Yol; güzergâhı boyunca 1977 yılından bu yana yapılan asfalt yenileme ve iyileştirme dışında o zamanki haliyle ulaşım hizmet vermektedir. Çamoluk D-100 Karayolunun plan ve haritası 1994 yılında hazırlanmış, 1995 yılında ise Sivas 16. Karayolları Bölge Müdürlüğünce Çakılkaya Köyü ile Çamoluk arasında birtakım iyileştirme çalışması yapılmıştır” dedi.

Tığlı şöyle devam etti; “Alucra ve Çamoluk İlçeleri arasında uzanan Berdiya Sıradağı mevcuttur. 1700 metre rakımlı Arda Geçidi bu dağ üzerindedir. Alucra-Çamoluk D-100 karayolu 2000 rakımlı Berdiya Dağı ve Arda Köyü (Arda Boğazı) arasındaki 5 kilometrelik keskin virajlı, dik rampalı, uçurumlar olan dar yolda iki dik rampa için dahi herhangi bir iyileştirme yapılmamıştır. Öyle ki özellikle kışın sert geçtiği bir bölgede yol açık olsa bile bu yolda kamyon otobüs ve tır gibi ağır vasıta araçların seyahat etme şansı yok denecek kadar azdır. Bu yolda günümüz ulaşım imkânları ile karşılaştırılamayacak biçimde ancak ilkel bir ulaşım sağlanabilmektedir.

Yıllar içinde yolun kullanışlı hale getirilmesi için birçok proje hazırlandığı ifade edilse bile iki ilçeyi birbirine bağlayan yolun modern bir yol hale getirilmesi için hiçbir şey yapılmamıştır.”

Tığlı, Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan tarafından yanıtlanması istemiyle şu önemli soruları sordu.

  1. Alucra – Çamoluk D -100 Karayolu için 2001 yılından bu yana aktarılan ödenek miktarı nedir? Aktarılan ödenekler ne şekilde kullanılmıştır? Yol güzergâhında hangi çalışmalar yürütülmüştür?
  2. Bu yola ilişkin Karayolları Sivas 16. Bölge Müdürlüğü’ne iletilen talep ve şikâyet sayısı nedir? Bölge Müdürlüğü’nün bu güzergâhta yaptığı çalışmaları yeterli buluyor musunuz?
  3. 18 yıllık AKP iktidarları döneminde iktidarın en çok övündüğü hizmet olarak her türlü propagandasını yaptığı ulaşım konusunda Çamoluk ve Alucralı vatandaşlarımızın yaşadığı mağduriyet bir kader midir?
  4. Giresun’un ilçeleri arasında bu iki ilçemizde AKP İktidarının rekor sayılabilecek oy almasıyla bu sorunun dikkate değer bile bulunmaması arasındaki bağı açıklar mısınız? Rekor seçmen oyu alınan bu iki ilçemize iktidarın hizmet götürmemesi yeterli destek alındığı için ve daha fazlasına ihtiyaç olmadığı anlayışından mı kaynaklanmaktadır?
  5. Alucra ve Çamoluk D -100 Karayolunun, karayolu ağına alındığı 1979 yılından bu yana ulaşım standardı ve teknolojisinde yaşanan hiçbir gelişmeden ilerlemeden nasiplenememesi bir iradesizlik bir yönetim açığı mıdır? Alucra – Çamoluk yolunun standardının artırılarak güvenli ve konforlu hale getirilememiş olması 18 yıllık AKP iktidarının acziyetinin bir göstergesi midir?
  6. İstinat duvarı ve bariyerler kullanılarak sis için uyarıcı reflektör ve tedbirlerin dahi alınmadığı yolun 1979 yılı standartlarından yükseltilmesi, genişletilmesi, virajların kullanılabilir hale getirilmesi için artık bir çalışma yapmayı düşünüyor musunuz?
  7. AKP iktidarının Ulaştırma Bakanları, Binali Yıldırım, Lütfü Elvan, Ahmet Arslan ve halen görevine devam eden Mehmet Cahit Turhan, 22 Temmuz 2001 tarihinde Çamoluk ilçesine giden Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşmalarını neden bugüne kadar dikkate almadılar? Bu Bakanlar ve AKP iktidarı nasıl iradesizlik ve nasıl bir acziyetin içindeydi ki bu bugüne kadar bu yolları yapmadılar?
  8. Yapılan tüm seçimlerde ülke genelinde en yüksek oy aldığınız ilçelerin başında gelen Alucra ve Çamoluk ilçelerine bu kadar basit bir hizmeti Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 2001 yılındaki açıklamalarını hatırlatan vatandaşlarımıza hangi cevabı vermeyi düşünüyorsunuz?
Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
New post (%TITLE%) has been published on %SITENAME%