$ DOLAR → Alış: 7,26 / Satış: 7,29
€ EURO → Alış: 8,59 / Satış: 8,62

Alucra Aile Sağlığı Merkezinde hizmette sınır yok

Alucra Yunus Emre Mahallesinde hizmet veren Aile Sağlığı Merkezi hizmet kalitesini her geçen gün artırarak çalışmalarına devam etmekte.

Alucra Aile Sağlığı Merkezinde hizmette sınır yok
  • 14.01.2020
  • 402 kez okundu
Reklam

Alucra Aile Sağlığı Merkezi bünyesinde 3 doktor, 5 sağlık personeli, 1 temizlik personeli ile çalışmalarına aralıksız devam etmekte. Son zamanlarda artan personel sayısı, iyileştirilen fiziksel ortam ve gelişen imkanlar ile hizmet kalitesini artırmıştır.

Aile sağlığı merkezinde her doktorun ayrı muayene odası, gebe izlem ve üreme sağlığı odaları, acil müdahale odası ve emzirme odası bulunmaktadır. Hizmet noktasında herkesin eşit haklara sahip olduğu düşünülmüş ve engelli vatandaşlarımız için engelli tuvaleti de yapılmıştır.

Aile sağlığı merkezinde gebe izlemleri, bebek ve çocuk aşıları, çocukların büyüme-gelişme takipleri, beslenme danışmanlığı, öğrenci sağlık izlemleri, aile planlaması hizmetleri verilmekte olup artık hastalardan kan tetkiki de istenebilmektedir. Tetkik edilmek üzere alınan kanlar günün belli saatlerinde Alucra Devlet Hastanesi laboratuarına gönderilmekte ve çıkan sonuçlar aile hekiminin ekranına gelerek değerlendirilmektedir.

Aile hekimleri aile sağlığı merkezinde poliklinik hizmeti verirken, haftanın bir günü köylerde mobil sağlık hizmeti vermektedir. Son bir senedir doktor kadrosunda uzman aile hekimi de çalışmaktadır. Şeker hastalığı, yüksek tansiyon, tiroid hastalığı gibi takip gerektiren hastalıkların takibini yapmakta ve bazı ilaçların raporlarını çıkarabilmektedir.

Aile hekimleri, kendi aile hekimliği birimlerine kayıtlı hastalara tek hekim tarafından düzenlenebileceği mevzuatta tanımlı olan sağlık raporlarını verilebilmektedir.

Bu raporlar: sürücü ve sürücü adayları için sağlık raporu, askerliğe elverişli sağlık raporu, akıl sağlığı raporu (üst yazı ile gelmek koşuluyla) , sporcu lisansı için sağlık raporu, evlilik için sağlık raporu, işe giriş sağlık raporu (50’den az çalışanı bulunan ve az tehlikeli iş yeri sınıfında olan yerlerde çalışmak üzere) Aile hekimliği kaydı e-devlet üzerinden e-nabız sistemi aracılığıyla değiştirilebilmekte, ikamet değiştirilince otomatik olarak değişmemektedir.

Vatandaşların mağdur olmaması için rapor talebinden en az 3 gün önce e-nabız sistemi üzerinden aile hekimlerini değiştirmeleri gerekmektedir.

Haber&Foto: Kadir Bekiroğlu

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ