$ DOLAR → Alış: 6,78 / Satış: 6,80
€ EURO → Alış: 7,56 / Satış: 7,59

Altyapımızı koruyalım!

Görele Belediyesi Atık su Arıtma Tesisini olumsuz yönde etkileyen atıkların lavabo ve klozetlere atılmaması konusunda vatandaşları uyardı.

Altyapımızı koruyalım!
  • 15.10.2019
  • 290 kez okundu
Reklam

İlçede ‘Geleceğimizi yok etmeyelim’ projesi başlatan Görele Belediyesi, tuvaletlere çocuk bezi, ıslak mendil, tuvalet kağıdı, hijyenik ped ve hasta bezleri gibi atıkların atılmaması, bu gibi atıkların kentin alt yapı sistemine zarar verdiğini bildirdi. Belediye Başkanı Tolga Erener, tuvaletlere atılan her türlü atığın terfi merkezlerindeki kaba ızgaralara, pompalara, arıtma tesislerine ve atık su borularına zarar verdiğini unutulmaması gerektiğini söyledi.

Tuvaletlere atılan atıkların yanı sıra lavabolara dökülen bir litre bitkisel atık yağların bir milyon litre suyu kirlettiğini hatırlatan Başkan Erener, şunları kaydetti:

“Değerli Göreleliler, atık su arıtma tesislerinin ve kanalizasyon hatlarının korunması için alt yapı sisteminin çalışmasını olumsuz yönde etkileyecek atıkların lavabo ve klozetlere değil, çöpe atılmasını, kullanılmış yağların ilçe belediyelerine verilmesini rica ederiz” dedi.

Görele Belediyesi Atık su Arıtma Tesisi, kentin atık suyunu şehrin belli noktalarında bulunan pompa istasyonları vasıtasıyla toplayıp arıtıyor. Ancak özellikle tuvaletlere atılan katı atıklar başta pompa istasyonları olmak üzere kentin altyapı sistemlerine zarar veriyor. Evsel atık suyun içinde bulunmaması gereken ıslak mendil, ped, saç yumakları, bez parçaları gibi pek çok katı atık, atık suyun içinde pompa istasyonlarına gelerek pompaların çalışmasını olumsuz etkilediği gibi, bu istasyonlardan her gün kilolarca katı atık temizlenmek durumunda kalınıyor. Bu gibi atıklar nedeniyle kanalizasyon hatları ve pompalar tıkanıyor, bu tıkanmalar kentin sokaklarında koku oluşumuna da sebebiyet veriyor. Öte yandan, Belediyemize ulaştırılan kanal kokusu, kanal taşması gibi şikâyetlerin büyük bir kısmının da kanalizasyon sisteminin doğru bir şekilde kullanılmamasından kaynaklandığı görülüyor.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ