$ DOLAR → Alış: 6,80 / Satış: 6,83
€ EURO → Alış: 7,57 / Satış: 7,60

‘ALAN BAZLI GELİR DESTEĞİ 200 LİRAYA ÇIKARTILMALI’

‘ALAN BAZLI GELİR DESTEĞİ 200 LİRAYA ÇIKARTILMALI’
  • 30.10.2018
  • 820 kez okundu
Reklam

İYİ Parti Giresun Merkez İlçe Başkanı Abdulkadir Eroğlu, fındıkta alan bazlı gelir desteğinin 200 liraya çıkartılarak, her sezon üreticiye alım garantisi verilmesini istedi.

Eroğlu yaptığı yazılı açıklamada, TMO tarafından fiyat ve alım kampanyasının geç açıklandığını belirterek, üreticinin elinde fındık kalmadığını, manavların üreticiden 12-13 aldığı fındığı 14.50 liradan TMO’ya satacağını savundu.

Fındığın stratejik ve milli bir ürün olduğunun altını çizen Eroğlu, “Türk fındığı ve üreticisinin korunması devlet politikası olarak benimsenmelidir. Lisanslı depoculuk ve ürün borsaları geliştirilip, stoklu çalışma imkanı sağlanmalıdır. FİSKOBİRLİK rehabilite edilmelidir. Bölgede, fındığa dayalı gıda sanayisine teşvik verilmelidir. Enflasyona rağmen, 4 yıldır dönüm başına 170 TL olarak ödenen alan bazlı destekler 200 TL’ye çıkarılmalıdır.

Üreticiye fındık alım garantisi verilmelidir. Fındık için kilo alım fiyatı, 10 lira maliyet ve 5 lira da refah payıyla, toplam 15 lira olmalıdır. Muhalefet Verdi diye mahalli ürününü desteklemeyen iktidar partisi milletvekillerimizi de uyarıyorum bu son derece yanlış bir politikadır doğru neyse desteklenmelidir. Özellikle Sabri Öztürk beyden böyle bir davranış beklerdim” dedi.   

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ