$ DOLAR → Alış: 5,71 / Satış: 5,74
€ EURO → Alış: 6,28 / Satış: 6,30

AKSA, TBMM GÜNDEMİNE TAŞINDI

AKSA, TBMM GÜNDEMİNE TAŞINDI
  • 13.12.2018
  • 711 kez okundu
Reklam

CHP Giresun milletvekili Necati Tığlı, Enerji ve Tabi kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez tarafından cevaplandırılması istemiyle soru önergesi verdi.

Uygulamalarından dolayı tartışmalara yol açan Aksa şirketinin vatandaşı mağdur ettiğine dikkat çeken Tığlı, verdiği önergede vatandaşın uğradığı haksızlıkları dile getirdi.

Tığlı, Giresun’da elektrik dağıtım hizmeti veren Aksa şirketinin vatandaşa daha iyi hizmet anlayışı yerine kar odaklı bir anlayışın egemen olduğu sistemin en iyi örneklerinden olduğunu vurgulayarak, “Giresunlu aboneler elektrik faturalarını vakti zamanında ödeyen kaçak elektrik kullanmayan,  fakat kaçak elektrik kullanılan il ve dağıtım bölgelerinin tüketimini de aynı zamanda cebinden öderken firma tarafından bir takdire teşekküre layık görülmemiştir. EPDK ve Bakanlık da en az kayıp kaçak tüketimle örnek olarak göstereceği şehir ve dağıtım bölgelerinde tüketicinin mağduriyeti ve beklentilerini esas alan bir yaklaşımla sorunun çözümüne katkı sunmamıştır.

Hatırlanacağı üzere; geçtiğimiz yıllarda Giresun’un İlçe Belde ve Köylerinde firma ile ilgili şikâyetler yalnızca Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekili ya da örgütleri tarafından değil bizzat AKP Giresun Milletvekilleri ve AKP Grup Başkan Vekili tarafından dile getirilmiştir. Sayın Nurettin Canikli, firmayı Dönemin Başbakanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a şikâyet etmiştir.

Son olarak Aksa Şirketi tarafından Giresun Belediyesinin elektrik borcu nedeniyle şehre su sağlayan iletim hatlarının enerjisini kesmesi sebebiyle şehre su verilememiştir. Bir de özellikle jeneratör bulunmayan su pompalarının enerjisi kesilerek şehre su verilmesi bilerek isteyerek engellenmiştir” diye konuştu.

Tığlı, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Dönmez tarafından yanıtlanması istemiyle hazırladığı önergede şu soruları sordu;

  1. Köylerinde faturası bazen 3 ayda bir ulaştırılan, ama aynı faturanın son ödemesi bir gün geciktiğinde aynı köye kilometrelerce gidilip elektriği kesilerek mağdur edilen vatandaşımızı bu defa aynı anda topluca mağdur eden kurum ve kişiler hakkında herhangi bir soruşturma başlatılmış mıdır?
  2. Belediyenin 280 bin TL’lik borcu beş gün gecikti diye su iletim hattının elektriğini keserek vatandaşı susuz kalmasına sebebiyet veren, kamu hizmetinin ulaştırılmasına engel olan şirket hakkında herhangi bir işlem yapmayı düşünüyor musunuz?
  3. Bahsi geçen şirketin dağıtım hizmeti verdiği bölgede hangi kurum ve kuruluş ile hangi belediyelerden ne kadar gecikmiş alacağı bulunmaktadır? Bu alacaklarını tahsil etmek için hangi yönteme başvurmuştur?
  4. Kamudan 3 milyonun üzerinde alacağı bulunan Giresun Belediyesi’nin de kamu hizmetinin aksamasına aldırış etmeden bu kurumların suyunu kesmiş olsaydı sizce doğru bir yaklaşım mı olurdu?
Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ