$ DOLAR → Alış: 7,93 / Satış: 7,96
€ EURO → Alış: 9,39 / Satış: 9,43

Akkaya Deresi için gönderilen para nerede?

Cumhuriyet Halk Partisi Giresun Milletvekili ve TBMM Başkanlık Divanı Üyesi Necati Tığlı, Sel Felaketinin Arkasında Yaşananları Araştırıyor…

Akkaya Deresi için gönderilen para nerede?
  • 29.08.2020
  • 511 kez okundu
Reklam

CHP Giresun Milletvekili Tığlı, “Sel Felaketinin yerle bir ettiği Dereli ilçesinde en az 200 esnaf mağdur olmuştur. 5362 Sayılı Esnaf ve Sanatkârlar Meslek Kuruluşları Kanunu’nun Resmî ve özel kuruluşlarla olan ilişkileri düzenleyen 13 maddesine göre (…Resmî makamlarca, esnaf ve sanatkârların meslekî faaliyetlerini ilgilendiren hususlarda alınacak kararlarda, ilgili odanın mütalaasından faydalanılır ve kurulacak komisyonlara oda temsilcisinin katılması zorunludur….) hatırlatmasını yapan Tığlı, “esnafın kaybını belli etmek için yapılan hasar tespit çalışmalarında Esnaf ve Sanatkârların Meslek Kuruluşlarını temsilen kimsenin olmamasını sert bir dille eleştirirken AKP İktidarının yangından mal kaçırır gibi başına buyruk işler yapması vicdanları rahatsız etmektedir” dedi.
AKKAYA DERESİ İÇİN GÖNDERİLEN PARA NEREDE?
Milletvekili Tığlı’nın üstünü ısrarla çizdiği diğer bir konu ise; Dereli Belediye Başkanlığı’na Akkaya Deresi ıslahı için gönderilen paranın nerelerde harcandığı mutlaka Sayıştay tarafından araştırılmalıdır. Gönderilen paralar ile Akkaya Deresi ıslah edilmiş olsaydı belki bugün bu kadar can kaybı ve hasar olmayacaktı. Dolayısıyla sorumlular ve sorumluları kollayanalar her kimse mutlaka adalet karşısında hesap vermelidir” dedi.
YIKILAN İSTİNAT DUVARLARINI KİM NASIL AÇIKLAYACAK?
Giresun Dereli karayolu üzerinde inşaatı geçtiğimiz günlerde biten ama henüz kabulü bile yapılmayan istinat duvarının çökmesini, kim nasıl açıklayacak? Bu işin denetmenleri, kontrolleri hiç mi inşaat alanına gidip araştırma ve inceleme yapmadılar? Bu nasıl bir anlayıştır nasıl bir vicdandır? Sorularının cevabının verilmesi gerektiğini ifade eden CHP’li Tığlı, “O yol üzerinde maliyeti yüksek ama inşaat kalitesi düşük buna benzer birçok istinat duvarının olduğunu ve bu işlerden AKP yandaşlarının milyonlar kazandığı unutulmasın. Tüm kamuoyu ve Giresun halkı bu istinat duvarını yaptıranlardan ve yapanlardan hesap sorulmasını bekliyor” ifadelerini kullandı.
CHP’li Tığlı, “Biriniz yaşanan sel felaketi için “yağmur yağdı, toprak doydu ve kaydı” diyorsunuz. Biriniz TOKİ’nin bina diktiği dere yataklarına neden ev yapıyorsunuz diyor. Diğeriniz sırtına geçirdiği devletin cübbesiyle “İsyan etmeyin, Kader” diyor. Ama gelinen son nokta da devlet aygıtının bütünüyle gaspının esas avantajı masuma zulmetme gücünden ziyade, suçluları koruma suçu gizleme gücüdür denir. Birisi yaşadığımız afeti toprağa suya, birisi kadere bağlıyor çünkü bunun dışındaki tüm faktörler AKP iktidarının işlediği suçlara ve suç ortaklığına denk düşüyor” dedi.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
New post (%TITLE%) has been published on %SITENAME%