$ DOLAR → Alış: 7,80 / Satış: 7,83
€ EURO → Alış: 9,23 / Satış: 9,27

Akar: Bahçelerde toprak analizi yaptırın

Fındık Araştırma Enstitüsü (FAE) Müdürü Aysun Akar, fındık üretiminde toprak analizlerinin önemli olduğunu söyledi.

Akar: Bahçelerde toprak analizi yaptırın
  • 04.10.2020
  • 551 kez okundu
Reklam

Her fındık bahçesinin kendine özel olduğunu söyleyen Aysun Akar, “Bu yüzden yapılacak kültürel ve kimyasal mücadele bahçelere göre farklılık arz eder. Bazı bahçelerin toprak yapısı derin ve organik maddece zengin iken bazılarının tam tersi yani sığ ve besin elementlerince fakir olabilir. Bahçedeki hastalık ve zararlı durumu da farklılık gösterebilir” dedi.

“Bir bahçede sadece külleme hastalığı mevcut iken, diğer bahçeden küllemenin yanında fındığın pek çok ana zararlısı bulunabilir” diyen FAE Müdürü Aysun Akar, “Fındık ocaklarının dikim sıklığından kaynaklanan farklılıklar da olabilir ki bu da bahçelerin güneşten yararlanma durumlarını etkiler. Bu örnekler çoğaltılabilir. Bizim bu durumda yapmamız gereken bahçelerimizi tanımaktır. Kırklı yaşlardaki pek çok üreticimiz eminim ki dedelerinin ninelerinin “aman oğlum o dalı kesme, o dal senelerdir çok fındık veriyor… aman oğlum şu dalı kes diğerlerine gölge yapıyor…”gibi cümleleri anımsarlar. Bu atalarımızın bahçelerini ne derece iyi tanıdığının bir göstergesidir. Atalarımızdan bayrağı bizler devraldığımıza göre onların bu davranış biçimini de örnek almamız gerekir. İçinde bulunduğumuz şu günler işte bunun tam vakti. Çoluk çocuk köye çıkabiliriz. Bir günümüzü ateşte kokulu üzüm kaynatmaya ayırırken bir kaç günümüzü de bahçemizi gezmeye ayırabiliriz. Tabi gezmeye derken ne demek istediğimi anladınız sanırım. Kuruyan dalları tespit edip kesebiliriz, sorunun dalkıran mı mayıs böceğimi vb olduğunu anlamaya çalışırız, birbirinin üstüne yatan güneşini engelleyen dalları keseriz, dal içi budaması, dip sürgünü temizliği yaparız” ifadelerine yer verdi.

Akar açıklamasına şöyle devam etti; “Bir de toprak numunesi alırız ki analiz sonuçlarına göre gereği kadar “ne eksik ne fazlası” gübreleme yapabilelim. Eğer 3 yıldan fazladır analiz yaptırmadıysanız toprak analizi yaptırmanızı kesinlikle tavsiye ediyoruz. Gerek Giresun’da gerek diğer illerimizde standart toprak analizi yapan pek çok laboratuvar mevcut. Fındık Araştırma Enstitüsü bölgenin ilk toprak laboratuvarını kurmuş ve halen çalışmalarına devam ederken gerek ziraat odaları, gerek Fiskobirlik vb.nin de toprak laboratuvarı kurarak üreticilere hizmet etmeleri çok güzel. Bilinmelidir ki bu laboratuvarlar her yıl Ankara’da bulunan referans laboratuvarı tarafından “analiz doğruluğu testine” tabi tutuluyorlar. Bunun yanında Tarım İl Müdürlükleri ve Fındık Araştırma Enstitüsü tarafından denetleniyorlar. Şunu da hatırlatmak isteriz ki toprağın tabi tutulacağı ön işlemler sebebiyle toprak analizi sonuçlarının çıkması yaklaşık 30 günü bulabilir. Bu yüzden numune getirmeye geç kalmayın. Bitki sağlığı yönünden ise eğer bahçenizde Filiz Güvesi varsa veya şöyle diyelim 100 yaprağın 15’i Filiz Güvesi zararı görmüş ise Kimyasal mücadele için son günlerdeyiz. Hastalık ve zararlı teşhis ve tedavi yöntemleri için Enstitümüzden her daim yardım alabilirsiniz.

Sonuç olarak bahçemizde vakit geçirirsek bahçemizi daha iyi tanır ve onun ihtiyaçlarını daha iyi karşılarız. Böylelikle verimli ve kaliteli ürün elde ederken sürdürülebilir fındık tarımı için de  katkı sağlamış oluruz.”

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
New post (%TITLE%) has been published on %SITENAME%