$ DOLAR → Alış: 6,73 / Satış: 6,75
€ EURO → Alış: 7,54 / Satış: 7,57

AGD GİRESUN, MEKKE’NİN FETHİ’Nİ KUTLUYOR

AGD GİRESUN, MEKKE’NİN FETHİ’Nİ KUTLUYOR
  • 29.12.2018
  • 919 kez okundu
Reklam

Anadolu Gençlik Derneği (AGD) Giresun Şubesi, Mekke’nin Fethi’nin 1388. yılını kutlamaya hazırlanıyor.

Anadolu Gençlik Derneği öncülüğünde geleneksel olarak düzenlenen fetih kutlamaları bu yıl da ülke genelinde birçok il ve ilçe merkezinde yapılacak.

AGD Giresun Şubesi Başkanı Murat Yüksel, Mekke’nin Fethi kutlamaları ile ilgili yapmış olduğu basın açıklamasında; “Bilindiği gibi yeryüzünün ilk binası Kâbe’nin bulunduğu şehir olan Mekke, İslam Orduları tarafından 1 Ocak 630 tarihinde fethedilmiştir. Biz bu programları düzenlerken fethin hicri ya da miladi yıldönümünü ya da fethin kronolojisini konuşmadan ziyade fetih ruhunu kuşanmanın derdindeyiz. Her yıl yapmış olduğumuz programlarla Mekke’nin Fethi’ni kutluyoruz. AGD olarak 81 şubemizde yaklaşık 600 kadar noktada bu kutlamalar yapılacak. Biz de Giresun Şubesi olarak iki yerde bu kutlamaları yapacağız.” dedi.

Günümüz Müslümanlarının bu büyük fetihten çıkaracağı bazı dersler olduğunu belirten Yüksel; “Allah’ın Resulü kan dökülmeden fethin gerçekleştirilmesi için özel çaba sarf etti. Fetihten sonra bütün Mekkeliler affedildi. Hiçbir şekilde yağmalama olmadı ve evlerine sığınanlara dokunulmadı. Bu sayede maddi fetih yanında aynı zamanda Mekke’de manevi fetih de gerçekleşmiş oldu.” dedi.

Fethin, bir beldenin ve o beldede yaşayan insanların dimağlarının İslam’a açılması, sonradan olma ilahlara reddiye, insanların hak ve özgürlüklerini gasp eden zulüm düzeninden adil bir düzene geçen yolun açılması olduğunu vurgulayan Yüksel; “Fetih, işgal değildir. Fetih bir ırkın, diğer ırkı tarumar etmesi değildir. Bir bölgenin halkının, diğer bölge halkını sömürmesi değildir. İnsanların inanç ve düşüncülerini zorla değiştirme değildir. Enerji kaynaklarını, yer altı yer üstü zenginliklerin ele geçirmek için savaşanlar, insanları imha etmek için savaşanlar bunu anlayamaz.” diye konuştu.

Yılbaşı kutlamalarına da değinen Başkan Yüksel şöyle konuştu: “Yılbaşı kutlamalarını bu ülkenin emperyalizm tarafından sömürülmesine hizmet eden vasıtalardan biri olarak görüyoruz. Bu gecenin, yılbaşı çekilişi gibi değişik organizasyonlarla Milli Eğitim Bakanlığı’na ait okullarda birtakım öğretmenler vasıtasıyla körpe dimağlara aşılanmasını ise kabul edilemez buluyoruz.”

Bu coğrafyanın harcının İslam olduğunu, bu toprakları bize yurt yapan anlayışın fetih ruhu olduğunu vurgulayan Murat Yüksel insanları kültür emperyalizme karşı fetih ruhunun yanında durmaya çağırdı. Başkan Yüksel, Giresun Merkez ve Görele’deki ‘Mekke’nin Fethi’ kutlamasına herkesi davet etti.

KUTLAMA PROGRAMI TAKVİMİ:

YER: Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi, Görele/ Giresun

TARİH: 30.12.2018 Pazar, SAAT: 19:30

YER: 19 Eylül Kapalı Spor, Merkez / Giresun

TARİH: 31.12.2018 Pazartesi, SAAT: 19:30

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ