$ DOLAR → Alış: 7,26 / Satış: 7,29
€ EURO → Alış: 8,59 / Satış: 8,62

Adli Tıp Kurumundan Rabia Naz açıklaması!

“Rabia Naz’ın topuklarındaki yaralanma, trafik kazasında meydana gelmez. Bu yüksekten düşmeyle oluşur”

Adli Tıp Kurumundan Rabia Naz açıklaması!
  • 13.12.2019
  • 418 kez okundu
Reklam

Rabia Naz Vatan’ın ölümünün araştırılması komisyonu toplandı. Komisyona bilgi veren Adli Tıp Kurumu Başkanı Doç. Dr. Yusuf Büyük, Rabia Naz Vatan’ın topuklarındaki yaralanmanın, trafik kazasında meydana gelmeyeceğini, bunun yüksekten düşmeyle oluşacağını belirtti. Büyük, “Trafik kazasında daha ciddi iç organ lezyonları ve kırıklar beklerdik. Bu çocukta bunlar yok.” dedi. Yüksekten düşme sonucunda meydana gelen yaralanmalarda kişinin yaşı, giysilerinin durumu, vücut ağırlığının önemli olduğunu anlatan Büyük, düşmenin tarzına göre oluşabilecek yaralanma ve kırıkların da farklılık gösterdiğini dile getirdi. Vakalardaki dış muayene bulgularının her zaman iç muayenenin ağırlığını yansıtmayacağına işaret eden Büyük, topuk kemiği, ayak bilekleri ve uzun kemiklerdeki kırıkların, yüksekten düşme ve atlama sonucunda oluşabildiklerine dikkati çekti. Büyük, bu durumlarda kanamaların da gözlenebileceğini ifade etti.

Olay yeri incelemesi ve otopsi bulgularının birleştirilmesiyle bir kişinin ölüm nedeninin belirlenebileceğini vurgulayan Büyük, araçla yaralanmalarda diz altında kırıklar görüldüğünü, bu çarpma sırasında radyatöre ve fara ait izlerin de tespit edilebildiğini anlattı. Büyük, insanların en büyük dürtüsünün “hayatta kalma” olduğunu ifade ederek, olağanüstü koşullarda insanların yapabileceklerinin sınırının tahmin edilemeyeceğinin altını çizdi. Bir konuda karar verirken, gördükleri vakalar ve deneyimleriyle hareket ettiklerini dile getiren Büyük, Trabzon’da yapılan otopsinin iyi bir çalışma olduğunu ve patolojik bulguların tarif edildiği bu otopside, cinsel istismar bulgusuna rastlanmadığını da kaydetti. Aynı otopside ateş düşürücü ve canlandırmada kullanılan ilaçlar dışında toksik madde olmadığının görüldüğünü anlatan Büyük, otopsi raporunda kırıklar nedeniyle ölümün gerçekleştiğinin belirtildiğini aktardı.

Büyük, savcı talebiyle konunun Adli Tıp Kurumunda ihtisas kurulunda ele alındığını ve Rabia Naz’ın vücudundaki bazı izlerin, canlandırmaya yönelik işlemler nedeniyle meydana geldiğine karar verildiğini bildirerek, kurulun yüksekten düşmeye bağlı spesifik bulgular olduğu, trafik kazasına bağlı bulgular olmadığı yönünde mütalaada bulunduğunu söyledi. Adli Tıp Kurumundan Prof. Dr. Mehmet Akif Kaygusuz da Rabia Naz’ın topuklarında kırıklar bulunduğunu, bu nedenle olayın yüksekten düşmeden kaynaklandığını düşündüğünü ifade etti.

“YÜZÜSTÜ DİRSEKLERİYLE O MESAFEYİ SÜRÜNEBİLİR”

Milletvekillerinin sorularını da yanıtlayan Prof. Dr. Büyük, Adli Tıp Kurumunda yüksekten düşmenin fizik mekaniğini inceleyecek bir birim bulunmadığını kaydetti.

Adli Tıp Kurumundaki ekibin 10 binlerce otopsi görmüş tecrübeli uzmanlardan oluştuğuna dikkati çeken Büyük, Üst Kurul’da tekrar değerlendirdikleri bu konuda oy birliğiyle aynı görüşe ulaştıklarını bildirdi.  Rabia Naz’ın düştüğü yerden sürünerek, tanıkların onu gördüğü yere geldiği yönündeki iddianın mümkün olabileceğini de belirten Büyük, çocuğun buraya taşınmış olabileceğini de dile getirdi. Doç. Dr. Büyük, başka bir soru üzerine de Trabzon’da yapılan otopsinin, standartlara uygun olarak gerçekleştirildiğini söyledi. Otopsi sırasında görüntü kaydı alınmadığını ancak vakanın skopiden geçirildiğini bildiren Büyük, “Rabia Naz’ın topuklarındaki yaralanma, trafik kazasında meydana gelmez. Bu yüksekten düşmeyle oluşur.” diye konuştu. AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Ahmet Özdemir’in, “Bu trafik kazası vakası olsaydı, babanın siyah Doblo iddiası var, vücutta ilk bulgusu ne olurdu?” sorusuna karşılık Büyük, “Aracın tampon boyuyla uyumlu olarak vücudun o bölgesinde travma olmasını beklerdik, topuk bölgesinde kırık beklemezdik. Trafik kazasında daha ciddi iç organ lezyonları ve kırıklar beklerdik. Bu çocukta bunlar yok.” yanıtını verdi.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ