$ DOLAR → Alış: 6,84 / Satış: 6,86
€ EURO → Alış: 7,68 / Satış: 7,71

Ada’ya Teleferik ve yat limanı önerisi

Giresun Sanayici ve İş Adamları Derneği (GİSİAD) Yönetim Kurulu, Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu’nu ziyaret ederek en az 4 bin kişiye iş imkânı yaratabilecek “Ada’ya Teleferik ve Gemilerçekeği Yat Limanı” öneri projelerinin raporlarını sundular.

Ada’ya Teleferik ve yat limanı önerisi
  • 21.02.2020
  • 748 kez okundu
Reklam

Ziyaret sırasında Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu’na hazırladıkları taslak projelerin görselleri ile birlikte raporlarını sunan GİSİAD Yönetim Kurulu Başkanı İnş. Müh. Aykut Gezmiş şunları söyledi; “Bölgeler arası kalkınmışlık farkını ve Giresun’un ekonomik yönden geri kalmışlığını ortadan kaldırmak için ilimize istihdam yaratacak makro yatırımlar yapılmalıdır. Aksi halde nüfusu yıldan yıla küçülen ilimizde göç durmayacaktır. Gisiad olarak bu konu hakkında üzerimize düşen görevi yapıyor ve şehrimiz için istihdam sağlayıcı, katma değer yaratıcı yeni bir makro hedef öneriyoruz: “Ada’ya Teleferik Ve Gemilerçekeği Yat Limanı”.

Karadeniz’in tek adası olan Giresun Adası’na teleferik ile ulaşım projesi, Hong Kong’dan sonra dünyada ikinci örnek olacaktır. Giresun’u çekim merkezi haline getirecek olan bu teleferik sisteminde yılda en az 1 milyon kişi taşınabilecektir.

Yaklaşık bin 400 dönüm alana kurulacak olan “Gemilerçekeği Yat Limanı” ise bin tekne kapasiteli olacaktır. Bin araçlık otoparkı, 50 dönümlük tersane alanı, 15 bin metrekare büyüklüğündeki restoran ve kafe alanları ile şehrin çehresini değiştirecek olan bu proje, Giresun halkı ile denizi buluşturacaktır.

Bu projelerle yaklaşık olarak 4 bin kişiye iş imkânı sağlanacak, şehir ekonomisine yılda en az 500 milyon TL’lik katma değer yaratılacaktır. En fazla 8-10 yıl gibi çok kısa bir sürede kendini amorti edecek olan bu projeler, Giresun’un kaderini değiştirecek ve göç veren değil, göç alan bir şehre dönüştürecektir. Yeter ki şehir olarak bu makro hedeflere inanalım ve sahip çıkalım.”

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ