$ DOLAR → Alış: 8,12 / Satış: 8,15
€ EURO → Alış: 9,59 / Satış: 9,63

AÇIKLANAN REKOLTE YOK HÜKMÜNDEDİR!

AÇIKLANAN REKOLTE YOK HÜKMÜNDEDİR!
  • 28.05.2019
  • 1.012 kez okundu
Reklam

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, Amerika’da açıklanan 2019 yılı tahmini fındık rekoltesinin yok hükmünde ve yeni sezon öncesi fındık fiyatlarını düşürmek için açıklanan bir miktar olduğunu söyledi. Kısa adı INC olan Uluslararası Sert Kabuklu ve Kuru Meyveler Konseyi’nin 38’inci kongresi ABD’nin Florida eyaletinde yapıldı. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin de katıldığı kongrede 770 bini Türkiye olmak üzere 2019 yılı dünya fındık rekoltesi bir milyon 100 bin olarak açıkladı.

Açıklanan hayali rekolte miktarını değerlendiren Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, tamamen kapitalist sistemden oluşan Uluslararası Sert Kabuklu ve Kuru Meyveler Konseyi’nin Türk fındığı ve üreticisi üzerinde baskı oluşturmaya devam ettiğini savundu.

Geçen yılda Uluslararası Sert Kabuklu ve Kuru Meyveler Konseyi tarafından Türkiye’nin tahmini fındık rekoltesinin 640 bin ton olarak açıklandığını hatırlatan Karan, işlem gören ve ihracat rakamlarına bakıldığında açıkladıkları rekoltenin ellerinde patladığını, 2018 yılı tahmini fındık rekoltesinin 500 bini dahi bulmadığını ifade etti.

Her yıl fındık rekoltesini oturdukları yerden 150-200 bin ton fazla açıklayan Uluslararası Sert Kabuklu ve Kuru Meyveler Konseyi ve Türkiye’deki işbirlikçilerini dikkate almadıklarını belirten Karan, Türkiye’de fındık rekoltesi tespitinin Tarım ve Orman Bakanlığı uhdesinde olmasına ve başka bir kurum tarafından açıklanmasının yasak olmasına rağmen, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin de katıldığı bir toplantıda deklare edilmesine ise bir mana veremediklerini kaydetti. Karan, rekolte miktarını Türkiye’de açıklamaya cesareti olmayanların Türk fındığı üzerinde baskı kurmasına asla ve asla müsaade etmeyeceklerini de vurguladı. Ziraat Odası Başkanı Karan, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin “orta vadede hedefimiz 1 milyon ton fındık üretimi” açıklamasını da değerlendirerek, bozulmuş orman alanlarına kurulması planlanan fındık bahçelerinin kim tarafından kurulacağını, ‘Tarımda Milli Birlik Projesi’nde yer aldığı gibi yabancılara fırsat mı verileceğini sordu.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
New post (%TITLE%) has been published on %SITENAME%