$ DOLAR → Alış: 7,55 / Satış: 7,58
€ EURO → Alış: 8,80 / Satış: 8,83

551 hektar alan hasar gördü!

Giresun merkez, Bulancak, Espiye, Yağlıdere, Piraziz, Eynesil ve Tirebolu ilçelerinde de iki günde farklı noktalarda 15 örtü yangını çıktı.

551 hektar alan hasar gördü!
  • 26.12.2019
  • 377 kez okundu
Reklam

Yangınlardan 14’ü söndürülürken, Yağlıdere ilçesi Üçtepe beldesindeki yangını soğutma çalışmaları devam ediyor. Toplam 55,1 hektar alanın etkilendiği yangınlara 114 personel ve 41 araçla anında müdahale edildi. Yangınlar, köy ve mahallelerdeki yaşam alanlarının uzağında meydana geldi.

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI; SABOTAJ YOK!

İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Karadeniz’de farklı noktalarda meydana gelen orman yangınlarının çıkış nedeninin araştırıldığı, şu ana kadar terör ve sabotaj izine rastlanmadığı bildirildi.

PAKDEMİRLİ: YANGIN KONTROL ALTINA ALINDI

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, Karadeniz’de çıkan 55 orman yangınının 38’inin söndürüldüğünü, 15’inin ise kontrol altına alındığını söyledi.

Bakan Pakdemirli “Yangınlar ilk çıktığı andan itibaren bütün tedbirleri aldık. Bende ilk saatlerinden itibaren takip ettim. Allah’a şükürler olsun bu yangınlarda can kaybımız yok. Bundan dolayı Allah’ımıza şükrediyoruz” diye konuştu.

Orman yangınlarının örtü yangını olduğunu ifade eden Pakdemirli “Bu yangınlara şu an 190 araç ve 650 personelle müdahale edilmektedir. Bölgede çıkan toplam 55 yangından 38’i söndürüldü. 17 yangın devam ediyor. Bu 17 yangını 15’i ise kontrol altında ve soğutma çalışmaları devam ediyor. Kontrol altına henüz alınamamış 2 tane önemli yangınımız var. Bu yangınlardan Dernekpazarı öne çıkıyor. Çünkü arazinin çok sarp ve engebeli olması çalışma koşullarını güç kılıyor. Yangının buradaki yerleşim yerlerini tehdidi ortadan kalktı. Araklı yangınını ise çok sıkıntılı olarak değerlendirmiyoruz” açıklamasını yaptı.

260 HEKTAR ZARAR GÖRDÜ

“Nemin yüzde 3’lere kadar düşmesi, rüzgar hızının 170 km’ye kadar çıkması bu yangınların tam anlamıyla söndürülememesinin en önemli etkenidir” diyen Bakan Pakdemirli ” Yangınlarda toplam 260 hektar zarar gördü, bunun 10 hektarı fındık bahçesi. 2,5 hektarında ise fındık ağaçları ve çay gerçek anlamda zarar görmüş durumda” dedi.

YANGINLARDA İNSAN FAKTÖRÜ ÖN PLANA ÇIKIYOR

İnsan müdahalesi olmadan bu kadar yangının çıkamayacağını vurgulayan Bakan Pakdemirli “Doğal sebeplerle çıkan yangınlar bu hava şartlarında ancak yıldırımla olabilir. Yıldırım da düşmediğine göre insan faktörü ön plana çıkıyor. Burada kasıt ve ihmali araştıracak olan kolluk kuvvetleridir ve gerekli çalışmalar yapılıyor. Ancak şu an için öncelik yangınların söndürülmesi yaraların sarılmasıdır. Kolluk kuvvetleri 7 kişiye çalı çırpı toplayıp yakmaktan ve yangına sebep vermekten adli işlem uyguladı” dedi.

METEOROLOJİK ŞARTLARIN İYİLEŞMESİ BEKLENİYOR

Gece yarısından itibaren meteorolojik şartların iyileşmesini beklediklerini söyleyen Bakan Pakdemirli “Rüzgarın düşmesi çalışma koşullarını kolaylaştıracaktır. Buna mukabil neminde artmasını bekliyoruz. Yarından itibaren de bölgeye yağışlı havanın gelmesini bekliyoruz. Ama inşallah yarına bırakmadan arazi koşulları bize müsaade ettiği sürece en kısa sürede yangınları söndürmekte kararlıyız”” değerlendirmesinde bulundu.

Bakan Pakdemirli, şu anda hava araçlarının uçamadığı bir ortamda olduklarını söyleyerek, bundan dolayı havadan müdahalenin kolay bir iş olmadığını da sözlerine ekledi.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
New post (%TITLE%) has been published on %SITENAME%