$ DOLAR → Alış: 6,84 / Satış: 6,86
€ EURO → Alış: 7,68 / Satış: 7,71

3 ülke bakanından fındık deklarasyonu

Bakan Pakdemirli sözlerini şöyle sürdürdü: “Bugün dünyada fındık denince akla nasıl Türkiye geliyorsa ülkemizde de Karadeniz bölgesi akla geliyor. Tarımda ticarette sanayide dahası kültürümüzde fındık diye bir gerçek var” dedi.

3 ülke bakanından fındık deklarasyonu
  • 06.08.2019
  • 729 kez okundu
Reklam

Ordu’da yapılan Fındık Hasat Şenliğine katılan Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, Gürcistan ve Azerbaycan Tarım Bakanı ile fındık deklarasyonu yayınladı.
Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, Azerbaycan Tarım Bakanı İmam Karimov, Gürcistan Çevre Koruma ve Tarım Bakanı Levan Davitashvili, Vali Seddar Yavuz ve diğer protokol üyeleri ile birlikte Ordu Büyükşehir Belediye Başkanlığına geçerek, fındıkta işbirliği deklarasyonunu açıkladı.
Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, deklarasyonun amacından bahsederek, “Bu deklarasyonu Türkiye, Azerbaycan ve Gürcistan hakları arasındaki dostane ilişkileri güçlendirmek ve fındık alanında işbirliğini geliştirmek, üretim, kalite, verimlilik için potansiyel ve ihtiyaç duyulan bilimsel, teknik ve teknolojik işbirliğini sağlamak ve fındık alanında daha yakın bir işbirliği geliştirmek, ortak yararları ve ortak çıkarları gözetmek amacıyla yapmaktayız” diye konuştu.
Bakan Pakdemirli sözlerini şöyle sürdürdü: “Bugün dünyada fındık denince akla nasıl Türkiye geliyorsa ülkemizde de Karadeniz bölgesi akla geliyor. Tarımda ticarette sanayide dahası kültürümüzde fındık diye bir gerçek var. Bugün bölgede 592 bin aile 728 bin hektar alan üzerinde dünyanın en kaliteli fındığını yetiştiriyor. Meyvesinden yağına bu vesileyle bölgemiz insanına fındık üretiminde işlenmesinde ve ticaretinde gösterdikleri gayret ve verdikleri emeklerinden dolayı şükranlarımı sunuyorum.  Fındık karateniz insanının baba ocağı demek. Özellikle hasat zamanı fındık paylaşma ortamı demek meyvesinden yağına kabuğundan yaprağına fındık ekonomik değeri ve besin değeri çok yüksek bir ürün. Bugün Türkiye dünyanın en önemli fındık üreticisi konumunda fındıkta dünyada üretimde ve ihracatta birinci sıradayız. Üretimde geçen sene 515 bin tona ulaşmış durumdayız. Dünya fındık alanında yüzde 75’ine sahibiz. Son yıllar dünya ortalamasına göre dünya fındık üretimi yüzde 65 ila yüzde 70’i ülkemizde gerçekleştiriliyor. Yüzden fazla ülkeye yılda ortalama 250 bin ton iç fındık ihraç ediyoruz. Dünya fındık ihracatının da yüzde 76’sını gerçekleştiriyoruz. Fındık bugün ülkemiz tarım ihracatının bir numaralı ürünü toplam tarım ihracatımızın yüzde 10’nunu fındık oluşturuyor. Fındık ülkemize yıllık 2 milyar dolarlıkta gelir sağlıyor.”

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ