$ DOLAR → Alış: 7,65 / Satış: 7,68
€ EURO → Alış: 8,95 / Satış: 8,99

2020 Yılı Giresun’da Organik Tarım yılı olacak

İl Tarım ve Orman Müdürü Dr. Muhammet Angın Giresun’da 2020 yılında yürütülecek olan organik tarım çalışmalarını açıkladı.

2020 Yılı Giresun’da Organik Tarım yılı olacak
  • 13.01.2020
  • 784 kez okundu
Reklam

Angın yaptığı açıklamada şunlara yer verdi; ““İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz ile Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı (DOKAP) arasında geçen yıl imzalanan protokol ile başlatılan “Organik Havzalarda Organik Üretimin Geliştirilmesi Projesi” kapsamında; DOKAP tarafından 2018 yılında organik tarım havzası ilan edilen Çamoluk ilçemizde,  400 dekar alanda Çamoluk Şeker Kuru Fasulyesi ve 800 dekar  alanda da Siyez Buğdayı  organik sertifikalı olarak üretilecektir.

Coğrafi İşaret Tescili ile üreticilerin gelirlerini ve pazarlama kabiliyetini arttıran Çamoluk Şeker Kuru Fasulyesi organik tarım sertifikasının alınması ile çiftçilerimize daha fazla ekonomik katkı sağlayacaktır. Proje ile sulamaya uygun 250 dekar alana ayrıca damlama sulama sistemi tesis edilecek olup, dağıtımı yapılacak organik sertifikalı gübre ile dekar veriminin 200 kg’a çıkarılmasını ve yörede 80 ton organik sertifikalı kuru fasulye üretimini hedeflemekteyiz.

Çamoluk Şeker Kuru Fasulyesi için Ordu Üniversitesi Ziraat Fakültesi ile yapılan ortak çalışma ile tohum durultma işlemi gerçekleştirilmiş olup, durultulan tohumun tesciline ilişkin Tarım ve Orman Bakanlığımız nezdindeki çalışmalar devam etmektedir.

Öte yandan 2017 yılından itibaren GİRKAP projesi desteği ile Çamoluk’ta ekimine başlanan ve çiftçilerimizce tarafından yoğun ilgi gören Siyez Buğdayı’da organik tarım sertifikası ile üreticisini daha fazla memnun edecektir. Ekimi 800 dekar alanda planlanan siyez buğdayından 160 ton ürün hedeflenmekte olup,  un ve bulgur şeklinde işlenip, paketlenerek piyasaya arz edilmesi planlanmaktadır”  dedi.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ