$ DOLAR → Alış: 6,04 / Satış: 6,06
€ EURO → Alış: 6,73 / Satış: 6,76

16 YILDIZ RÜYASI

Alpcan SAKAL
Alpcan SAKAL
  • 11.01.2019
  • 937 kez okundu

İlk olarak Cumhurbaşkanlığı forsunda karşımıza çıkan; zaman içerisinde çoğu yerlerde de motif olarak kullanılan ve son olarak ise tüm bakanlıklarımızın logolarına yerleştirilen 16 yıldız, sanıldığı gibi 16 Türk devletini simgelememektedir. Dolayısı ile sağa sola 16 yıldız koyarak Türk olunmaz ve bu şekilde de Türklük yaşatılmaz.

Tarihinden habersiz olan insanların, kitap okumak yerine söylentilere inanarak tarihini bildiğini sanması ve buna bağlı olarak tarihte sadece 16 Türk devleti olduğu, Türkiye’nin de bunların 17.’si olduğu yönündeki düşüncelerini kaygı ve üzüntü ile karşılamaktayım.

Öte yandan bu yıldızların simgelemiş olduğu devletlere bakıldığında, Türklüğü hala tartışılmakta olan devletlerin bulunduğu gibi Akkoyunlular, Karakoyunlular devletlerinden bahsedilmeyişi, hele cihan tarihinin en büyük imparatorluğu olan Cengiz devletinin anılmayışı, bu 16 Türk Devleti düşüncesini çürütmektedir.

Nitekim tarih kitaplarına bakarlarsa, tarihte sayılamayacak kadar Türk devleti var olmuştur. Bunu dile getirirken apayrı devletler ve konular olarak ele almak yanlış olur. Çünkü Türkiye, Osmanlı’nın; Osmanlı,  Selçuklu Devleti’nin; Selçuklu Devleti, Karahanlıların; Karahanlılar, Uygurlar`ın devamıdır. Yani bu bir silsiledir. Bunları ayrı ele almak Türklük ve Milli tarih anlayışına ters düşmektedir. Kısaca biz, yıkılıp daha sonra başka bir isim ile kurulan ayrı ayrı devletlerin değil, bir bütün halinde sürüp gelen bir devletin milletiyiz.

Bir an önce 16 yıldız rüyasından uyanmalı ve gerçek tarihimiz ile yüzleşip; söylentilerle değil, milli tarih şuuru ile bir millet olarak bunu koruma gayreti içerisine girmeliyiz.

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ