$ DOLAR → Alış: 7,75 / Satış: 7,78
€ EURO → Alış: 9,02 / Satış: 9,06

1001 projeden 1’i Mimar Sinan Lisesinin

Gençlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu’nun, Gençlik Projeleri kapsamında 1001 projeye verilecek 17,5 milyon liralık destek başvurularının sonuçlarının açıklandığını duyurmasıyla Mimar Sinan Anadolu Lisesinde büyük sevinç yaşandı. Türkiye genelinde, projesi kabul edilen 442 liseden biri olmayı başaran okul “Yitik Hazinenin Kâşifi: Fuat Sezgin” projesiyle Giresun’un da gururu oldu.

1001 projeden 1’i Mimar Sinan Lisesinin
  • 18.12.2019
  • 442 kez okundu
Reklam

Hazırlığını Türk dili ve edebiyatı öğretmeni Sinan Koca’nın yaptığı projenin koordinatörlüğünü ise tarih öğretmeni Şükrü Tutkun yapıyor. Proje hakkında bilgi aldığımız Koca: “ Bilindiği gibi Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayımlanan genelgeye göre 2019 yılı “Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı” olarak ilan edildi. Biz de ağaç yaşken eğilir düsturundan hareketle onun özellikle ilkokul çağındaki çocuklar tarafından bilinmesi gerektiğini düşünerek hayatını çizgi roman haline getirmenin uygun olacağını düşündük.

4 BİN ÇİZGİ ROMAN DAĞITACAĞIZ

Bu amaçla Genç Çınarlar Tarih Topluluğu, sinema kulübümüz ve görsel sanatlar kulübümüz  bir araya gelerek kitabın metnini ve çizimini gerçekleştireceğiz. 4 bin adet basacağımız kitabı Giresun’da eğitim gören bütün 4. sınıf öğrencilerine ulaştıracağız. Okuma yazmayı halletmiş olan bu öğrencilerimiz, gurur kaynağımız ve değerimiz  Prof. Dr. Fuat Sezgin’i eğlenceli bir okuma etkinliği ile tanımış olacaklar.

Ayrıca, kitabın bir de çizgi video şeklinde seslendirilmiş halini hazırlayarak sosyal medya kanallarına yükleyeceğiz. Böylece okuma yazma bilmeyen çocuklarımızın da bu değerli bilim insanımızı tanımasını sağlayacağız.” dedi.

Proje koordinatörü Şükrü Tutkun da: ” Projemiz bakanlık yetkilileri tarafından çok beğenildi. İmza aşamasında özellikle projemizle ilgilenildi ve çok değerli bir proje olduğu vurgulandı. İlkokul 4. sınıf düzeyinde 4 bin çocuğumuza bu kitabın ulaştırılacak olmasının çok önemli olduğu vurgulandı. Bu da Giresun ve okulumuz adına bizleri gururlandırdı. İnşallah üç ay içinde projemizi tamamlayıp Prof. Dr. Fuat Sezgin’i Giresun’daki 4. sınıflara, ilçelerimiz dahil olmak üzere, tanıtmış olacağız.” dedi.

“Fikir sizden uygulama sizden” sloganıyla yürütülen 2019-I Özel Çağrısı kapsamanda gençlerimizin ‘Kültür sanat alanında 371’, gönüllülük alanında 170, yenilikçi fikirler alanında 148, Fiziksel Aktivite, Egzersiz ve Spor’ alanında 135, çevre bilinci alanında 135 ve hayvanların korunması alanında 42 adet olmak üzere toplam 1001 projesine destek verildi.

Program kapsamında ilkokulların 104, ortaokulların 240, liselerin 442, BİLSEM’lerin 58, üniversitelerin 157 adet projesine destek sağlandı. Engelli gençlere yönelik farklı düzeylerde eğitim veren kurumların 21 projesi de desteklenecek projeler arasında yer aldı.

Bilim tarihi araştırmalarına ömrünü adayan, dünyanın önde gelen otoriteleri arasında yer alan Prof. Dr. Fuat Sezgin de unutulmadı. “kültür sanat ve yenilikçi fikirler’ başlıklarında ‘Prof. Dr. Fuat Sezgin’ temalı 153 proje teklifine onay verildi.

 

 

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
New post (%TITLE%) has been published on %SITENAME%