$ DOLAR → Alış: 5,26 / Satış: 5,28
€ EURO → Alış: 5,93 / Satış: 5,95

ONA GÖRE SİGARA HARAMMIŞ

Alpcan SAKAL
Alpcan SAKAL
  • 29.01.2019
  • 511 kez okundu

Geçtiğimiz günlerde Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, “Sigaranın pek çok ilim adamı ve âlim tarafından haram olduğu söyleniyor. Şahsen benim de kanaatim bu yöndedir.’’ diyerek sigara içmenin haram olduğunu söylemişti.

Şahsi kararlarını, bulunduğu makam dolayısı ile bir nevi fetva olarak yayımlayanlar, din kurumuna en çok zarar verenlerdir. Toplum tarafından tartışmalı tüm dini konular, tarihe dönüp baktığımızda birer mezhep olarak karşımıza çıkmaktır. Tartışmalı bir dini bakışı, Diyanet İşleri Başkanlığı net bir tavırla karşınıza çıkarıyorsa bilin ki bunun altında farklı nedenler yatmaktadır.

* * * *

Hatırlayın; Ali Erbaş, Atatürk düşmanı sözde tarihçi Kadir Mısıroğlu ile bir görüşme gerçekleştirmişti. Buradan bir mantık yürütürsek Atatürk’te sigara kullanılıyordu. Yani Atatürk’ü haramdan yana olan bir kişi olarak damgalamak istediler! Benim çıkardığım anlam budur. Yoksa yıllardır görevde olan ve düşüncesi sigaranın haram olduğu yönünde olan bir kişi, neden şimdi ve hatta o görüşmeden aylar sonra bunu dile getirir ki?

* * * *

5 kişilik mahallelere, 50 kişilik camii yaptırıp sonrasında da bu camilerin neden dolmadığını sorgulayan bir kurumdan bahsediyoruz. İhtiyaç fazlası yapılan camiler israf değil mi veya ihtiyaç fazlası öğretmen mezun edip kaderleri ile baş başa bırakmak bunu planlamamak günah değil mi?

Bunun yani sıra kısır tartışmalarla dinimizi öğrenmeye çalışıyoruz. Örneğin; Sakız çiğnemek orucu bozar mı? Uyku abdesti bozar mı? Sahur vaktinde imsak saati mi yoksa ezanın okunması mı esas alınmalı gibi…

* * * *

Dikkat ederseniz Cuma namazı dışındaki diğer tüm namaz vakitlerinde cemaatten yardım toplanmıyor. Mübarek Cuma günümüzü çıkarcılık ile taçlandıranlar var! Yapılan yardımların hepsi helal olsun lakin bu şekilde yardım toplanmaz. Cuma günkü cemaati nasıl diğer vakitlerde de camiye çekebilirim, diye bir çalışma var mı? Suriye’deki mücadele veren askerlerimiz için onları onure eden, cesaretlendiren bir fetva var mı? Fakire yardım etmenin sevabından bahseden var mı?

* * * *

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, “Din görevliliği sınavlarında sigara kullananlar tercih edilmeyecek.” Aslında alkol, uyuşturucu, sigara, küfür vs. olumsuz şeyleri bu din kurumunun içerisinden uzaklaştırmak, din kurumunu tertemiz yapmaz. Bu kişileri kendi kurumunuzdan resmen ve açık açık DIŞLIYORSUNUZ! Oysaki bu insanlar sizin kurumunuzda olmasa bile başka yerlerde bunu kullanmaya devam etmeyecek mi? O halde bu alışkanlıktan nasıl vazgeçilir, buna odaklanmanız gerekir… İşte asıl sorunumuz bunu beceremiyor oluşumuz ve bu tarz ucuz fetvalar ile kurtuluş arıyoruz!

* * * *

Son model arabaya binip, koruması ve şoförü ile lüks içinde ve makamın verdiği yetki ile rahat hareket etmek haram değil yani…

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ